Afyon ilinin hava polenlerinin incelenmesi
The Analysis of Afyon city's air pollens
- Tez No: 114225
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA KARGIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
11 YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZETÎ AFYON İLİNİN (MERKEZ) HAVA POLENLERİNİN İNCELENMESİ Selcen Süheyla ERGÜN Biyoloji Anabilim Dalı Afyon Kocatepe Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Haziran 2001 Danışman: Yrd. Doç. Dr. Mustafa KARGIOĞLU Bu araştırmada; Mart 1999-Mart 2000 tarihleri arasında, Afyon havasındaki polen yoğunluğu ve çeşidi gravimetrik yöntem kullanılarak belirlenmeye çalışılmıştır. Bir yıllık süre içerisinde, haftada bir defa olmak üzere değiştirilen preparatlar incelenmiş ve 37 taksona ait polen belirlenmiştir. Taksonlara ait polenlerin Afyon atmosferinde cm2 'ye düşen haftalık, aylık miktarları çizelge ve grafikler şeklinde verilmiştir. Ayrıca, cm2'ye düşen haftalık polen miktarları kullanılarak Afyon ilinin bir yıllık polen takvimi de hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT THE ANALYSIS OF AFYON CITY'S AIR POLLENS Selcen Süheyla ERGÜN Biology Department Afyon Kocatepe University Instute of Science June 2001 Advisor: Yrd. Doç. Dr. Mustafa KARGIO?LU In this study, the pollen density and variety in Afyon air is determined by using gravimetric method between March 1999- March 2000. During one year, the preparats were changed once a week and they have been studied. The pollens that were belonged to 37 taxa have been determinated. Besides all these the pollen numbers belonging to taxa for one month and one week in per cm2 in Afyon atmosphere, have been given as regards of figure and graphs. Also the pollen calender of Afyon city for one year has been prepared by using numbers of pollen fallen in per cm2 in a week.