Lycra'lı dokuma kumaşların üretimi lycralı dokuma kumaşlarda boyut değişimi
The Production of lycra woven fabric the dimensional changes of lycra woven fabrics
  1. Tez No: 114224
  2. Yazar: ABDULLAH AKÇAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FİKRİ ŞENOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ ÖZETİ LYCRA'LI DOKUMA KUMAŞLARIN ÜRETİMİ LYCRA'LI DOKUMA KUMAŞLARDA BOYUT DEĞİŞİMİ Abdullah AKÇAN Tekstil Teknolojisi Anabilim Dalı Afyon Kocatepe Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Ekim 2001 Danışman: Prof. Dr. M. Fikri ŞENOL Lycra'lı kumaş üretimi, tekstil endüstrisinde çok eski bir geçmişe sahip olmamasına karşın son yıllarda dünyada ve ülkemizde, Lycra'lı kumaşlara olan talebin artması üzerine Lycra'lı iplik üretimi ve bu sebeplere bağlı olarak da Lycra'lı dokuma ve örme kumaşlar fazlaca üretilmektedir. Lycra içeren kumaşların görünümü, tuşesi ve performansı normal kumaşlarda olduğu gibidir. Aralarındaki yegane fark Lycra içeren kumaşların konfor, serbestlik, yüksek esneme ve kendini tekrar toparlama gibi belirleyici niteliklerdir. Tüm tekstil mamulleri için boyut değişimi problemi, üzerinde çalışılan bir konu olmuştur. Çünkü bu husus kumaşların en başta gelen kullanım özelliğidir. Bunun yanı sıra kalite bilincinin gelişmesi ve müşteri şikayetlerinin yerine ulaşmasıyla birlikte bu tür çalışmaları desteklemiştir. Bu çalışmada da piyasada üretimi ve kullanımı yaygın olan Lycra'lı dokuma kumaşların çeşitli testlerden sonraki davranışları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT ABSTRACT OF MASTER SCIENCE THESIS THE PRODUCTION OF LYCRA WOVEN FABRICS THE DIMENSIONAL CHANGES OF LYCRA WOWEN FABRICS Abdullah AKÇAN Department Of Textiles The University of Afyon Kocatepe Institute of Science October 2001 Supervisor: Prof. Dr. M Fikri ŞENOL Although the production of Lycra fabrics does not have a long history. Lycra yarns and fabrics are manufactured in Turkey as a result of high demands. Appearance, hand, and performance properties of Lycra fabrics are similar to those of ordinary fabrics. The differences, however, between them are that the Lycra fabrics have the properties such as comfort, high elasticity, and recovery. The problem of dimensional changes has been a studied subject due to the important fabric property. Additionally, improvement of quality conscious and customer complaints are supported by these of studies. In this study, the behaviour of Lycra woven fabrics commonly produced and used in markets are investigated by wsing breaking strength, breaking elongation. Trictional properties, pilling effects, and shrinkage after washing test methots.