Astragalus flavescens boiss. endemik türünün morfolojik, anatomik, ekolojik ve polen özelliklerinin araştırılması
Investigation of morphologic, anatomic, ecologic, and polen properties in astragalus flavescens boiss. endemic species
  1. Tez No: 114226
  2. Yazar: H. GÜLFEM KOLAYLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEDRET TORT, DOÇ. DR. AHMET GÖNÜZ, YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA KARGIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET ASTRAGALUS FLAVESCENSBOİSS.ENDEMK TÜRÜNÜN MORFOLOJİK, ANATOMİK, EKOLOJİK, POLEN ÖZELLİKLERİNİN ARAŞTIRILMASI H. Gülfem KOLAYLI (İZMİRLİOĞLU) Biyoloji Anabilim Dalı Afyon Kocatepe Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü, Haziran 2001 Danışman: Doç. Dr. Ahmet GÖNÜZ. Endemik bir tür olan Astragalus flavescens Boiss. Afyon Kocatepe Milli Parkı ve Afyon Kumalar Dağından 1500-1850 m. yüksekliklerden toplanmıştır. Bu çalışmada türün morfolojisi, anatomisi, ekolojisi ve polen özellikleri araştırılmıştır. Ayrıca ekonomik değeri yüksek olan ve tükenme tehlikesiyle karşı karşıya kalan bu türün tüketilmesinde, ölçülü davranılmasına dikkat çekilmeye çalışılmıştır. Sonuçlar ayrıntılı olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT INVESTIGATION OF MORPHOLOGIC, ANATOMIC, ECOLOGIC AND POLEN PROPERTIES IN ASTRAGALUS FLAVESCENS BOtSS., ENDEMIC SPECIES RGûlfem KOLAYLI (İZMÎRLİO?LU) Biyology Department Afyon Kocatepe University Enstitü of Science June 2001 Advisor : Doç. Dr. Ahmet GÖNÜZ. Astragalus flavescens Boiss. an endemik species has been collected Afyon Kocatepe National Park and Afyon Kumalar mountain at an altitude of 1500 - 1800 m. The morphology, anatomy, ecology and polen properties of this species has been investigated in this study. Furtermore, it has been tried to call attentions to behave carefully during the consuption of this species which has high economik value and has cariying the risk of the extinction. The results were presented in details.