Afyon ve çevresinde yayılış gösteren linaria miller türlerinin polen morfolojileri
The Pollen morphologies of linaria miller species in Afyon city and surrond
- Tez No: 114229
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA KARGIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET AFYON VE ÇEVRESİNDE YAYILIŞ GÖSTEREN LINARIA MİLLER TURLERÎNÎN POLEN MORFOLOJİLERİ Ece AVAR Biyoloji Anabilim Dalı Afyon Kocatepe Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü, Haziran 2001 Yrd.Doç.Dr Mustafa KARGIOĞLU Bu araştırmada, Linaria Miller cinsine ait Afyon ve çevresinde yayılış gösteren 10 taksonun [( L.simplex (Willd.)DC.,L. corifolia Desf., L. iconia Boiss.et Heldr., L. grandi/lora Desf., L. genistifolia (L.) Miller subsp. linifolia (Boiss.)Davis, L. genistifolia (L.) Miller subsp. genistifolia, L. genistifolia (L.) Miller subsp. confertiflora (Boiss.) Davis, L. dalmatica (L.) Miller, L. kurdica Boiss.et Hohen. subsp. kurdica, L. kurdica Boiss. et Hohen. subsp. aucheri (Boiss.) Davis )] arazi ve herbaryum örneklerinden alınan polenlerin morfolojileri Wodehouse ve Asetoliz yöntemlerine göre ışık mikroskobu ile incelenmiştir. İncelenen türlerin polenleri, radyalsimetrili, isopolar, trikolporat, suboblat, oblat - sferoid, prolat -sferoid,subprolattır.Polar görünüşte semiangulardır. Türlerin tanımları ve belirgin farklılıkları, tayin anahtarı, fotoğraf ve çizelgelerle verilmiştir. Çalışmada, Afyon ilinde yayılış gösteren Linaria türlerinin palinolojik özellikleri ile cinsin taksonomik problemleri arasında ilgi aranmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE POLLEN MORPHOLOGIES OF LINARIA MILLER SPECIES IN AFYON CITY AND SURROUND ECE AVAR Biology Department Afyon Kocatepe University Instute of Science June 2001 Advisor: Yrd. Doç. Dr.Mustafa KARGIO?LU In this study, the morphology of pollens of 10 taxa in Afyon and surrounding [( L.simplex (Willd.)DC.,Z,. corifolia Desf., L. iconic Boiss.et Heldr., L. grandiflora Desf, L. genistifolia (L.) Miller subsp. linifolia (Boiss.)Davis, L. genistifolia (L.) Miller subsp. genistifolia, L. genistifolia (L.) Miller subsp. confertiflora (Boiss.) Davis, L. dalmatica (L.) Miller, L. kurdica Boiss.et Hohen. subsp. kurdica, L. kurdica Boiss. et Hohen. subsp. aucheri (Boiss.) Davis )] which belong to Linaria Miller species, which were taken from area and herbarium is determined with a light microscope using Wodehouse and Asetoliz methods. The pollens of the analyised species are radially symmetrical, isopolar, tricolporate, suboblate, oblate-sferoid, prolate-sferoid, subprolate, polar view semiangular. Definitions and evident differences of the species were given with key to the species, photograps and tables. In this study, the relation between the palynological spesiflcation and genus taxonomic problems were examined along Linaria Miller species which widens in Afyon city.