Bor'un soğan (allium cepa L.) kökü meristem hücreleri üzerine etkileri
The Effects of bor on the onion (allium cepa L.) root meristem cell
  1. Tez No: 114228
  2. Yazar: NİLGÜN YUMLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET GÖNÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 35
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZETİ BOR'UN SOĞAN (ALLÎUMCEPA L.) KÖKÜ MERİSTEM HÜCRELERİ ÜZERİNE ETKİLERİ Nilgün YUMLU Biyoloji Anabilim Dalı Afyon Kocatepe Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Haziran 2001 Danışman: Doç.Dr. Ahmet GÖNÜZ Ülkemiz, Bor minerali bakımından zengin yataklara sahiptir. Bor minerali, bitkilerde az miktarda bulunduğunda yararlı, fazla miktarda bulunduğunda ise zararlı sonuçlar ortaya çıkarmaktadır. Bu çalışmada Bor'un soğan kökü meristem hücrelerinin aktiviteleri üzerine belirli etkileri araştırılmıştır. Çeşitli konsantrasyonlarda bor minerali içeren çözeltilerin; meristem hücrelerinin yapılarında ve kromozomlarda anormallikler oluşturduğu, belirli dozlarda ise soğan bitkisi kök ucu hücrelerinde mitotik aktiviteyi durdurduğu gözlenmiştir. Konsantrasyon artışının soğan gibi bor mineraline orta dirençli bitkilerde bile mitoz bölünmeyi önemli ölçüde baskıladığı, kromozom anormalliklerini arttırdığı ve hücre bölünme frekansını azalttığı izlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT THE EFFECTS OF BOR ON THE ONION ( ALLIUM CEP A L. ) ROOT MERİSTEM CELL Nilgün YUMLU Biyology Department Afyon Kocatepe University Enstitü of Science June 2001 Advisor: Associate Professor. Ahmet GÖNÜZ This study provides us to establish harmfulness to environs while using our natural sources like rich boron mineral beds that our country has got. Althougt the boron mineral, found in less quantity on the plants, is useful, it is come into being harmful results when it's found in more quantity on the plants. İn this work, what was investigated was some effects of boron mineral on the activities of the meristem cells of onion root. Solutions containing boron mineral in different concentrations form abnormalities in the structure of meristematic cells. Thus, if it is excess dose, it stops the mitotic activity on the root tip cells of onion plant, it was observed that increase in concentration, pressed importantly mitotic division on the plants like onion which has the middle resistanr to boron mineral, increased kromozomal abnormalities and decreased cell division frequency.While the plants are grown, they must not to meet face to face the more quantity of the boron mineral.