Sandıklı ve çevresindeki kaynak sularındaki radyasyon değişimi
Radiation variation of well-waters in Sandıklı region
  1. Tez No: 114230
  2. Yazar: YUNUS KARAKUYU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEVLÜT DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi SANDIKLI VE ÇEVRESİNDEKİ KAYNAK SULARINDAKİ RADYASYON DEĞİŞİMİ Yunus KARAKUYU T.C. YÜKSEKÖĞRETİM KURÜLO DOKÜMANTASYON MERKEZİ Afyon Kocatepe Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü, Fizik Anabilim Dalı Temmuz 2001 Danışman: Yrd. Doç. Dr. Mevlüt DOĞAN Bu çalışmada, kaynak yer altı sularındaki a/B miktarlarının ortalama konsantrasyonunu tespit edilerek, ele alınan örneklerdeki a/B sayımlan yapılmıştır. Örnekler periyodik olarak, 8 farklı kaynaktan 6 ay boyunca düzenli olarak“düşük hızlı akıntı”yöntemi kullanılarak toplanmıştır. Örneklerdeki a/B sayımları WPC 9550 PIC (Protean Instreament Corporation) orantılı sayacıyla sayılmıştır. İncelenen süre içerisinde a/B değerlerinin sabit kalmayıp, bu değişimin standart değerlerin üzerinde olduğu gözlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Radyasyon a (Alfa), (3 (Beta), y (Gama) Radyoaktivite Kaynak ve Kaplıca Suları
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Master of Science (MSc) Thesis RADIATION VARIATION OF WELL-WATERS IN SANDIKLI REGION Yunus KARAKUYU Afyon Kocatepe University Institue of Natural Science Department of Physics July 2001 Supervision Asst. Prof. Dr. Mevlüt DO?AN In this study shows how reliably grab samples can be used to characterize the average a/p concentration in public drinking and thermal waters. Periodic samples were collected from 8 wells over sampling periods 6 months. Samples were collected using liquid scitillation methods and analyzed by WPC 9550 PIC (Protean Instrument Corporation) a/p proportional counter. Results reveal, variation in a/p concetration over the study period. KEYWORDS : Radiation a (Alfa), P (Beta), y (Gamma) Radioactivity Drinking and Thermal waters