Çekme-basmalı yorulma deney cihazının tasarımı ve nervürlü inşaat çeliklerinin mekanik özellikleri
Design of a compression-tension fatigue test machine and some mechanical properties of concrete steel
- Tez No: 114234
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN TAŞGETİREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
11 YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZETİ ÇEKME - BASMALI YORULMA DENEY CİHAZININ TASARIMI VE NER VÜRLÜ İNŞAAT ÇELİKLERİNİN MEKANİK ÖZELLİKLERİ Hanifî KALAFAT Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı Afyon Kocatepe Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü, Ocak 2001 Danışman: Doç.Dr. Süleyman TAŞGETİREN Bir çok makine parçalan ve yapı elamanları kullanımları esnasında dinamik yükler ve titreşimler altında çalışmaktadır.Dinamik yükler altında çalışan makine parçalarında, gerilmeler parçanın statik dayanımından küçük olmasına rağmen, belirli bir tekrar sayısından sonra yüzeyde önce bir çatlama ve bunun takibinde kopma gerçekleşir.Bu kopmanın sebebi yorulma olayıdır.Metalik parçalar dinamik yüklerde çalışıyor ise tasarımı yapılırken yorulma olayı mutlaka hesaba katmalıdır. Yorulma deneyinde kullanılan cihazların çok olmasına rağmen, bu cihazların numuneye uyguladıkları gerilme türlerine göre dört ana grupta toplanır.Bunlar: Eksenel çekme-basma gerilmeleri uygulayan cihazlar, eğme gerilmeleri uygulayan cihazlar, burma gerilmeleri uygulayan cihazlar ve bileşik gerilme uygulayan cihazlardır. Bu çalışmada metalik malzemelerin yorulma olayı, yorulma deneyi türleri ve cihazları incelenmiştir. Çekme-basmalı yorulma deney cihazı tasarlanarak imalatı gerçekleştirilmiştir. Ayrıca betonarme ve inşaat çeliklerinin mekanik özellikleri çeşitli deney ve çalışmalarla incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT DESING OF A COMPRESSION - TENSION FATIGUE TEST MACHINE AND SOME MECHANICAL PROPERTIES OF CONCRETE STEEL Hanifi KALAFAT Metal Education Department Afyon Kocatepe University Instate Of Science and Technology, January 2001 Advisor: Doç. Dr. Süleyman TAŞGETİREN Many machine component encounter with dynamical loading during their service life.These components are generally damaged under the stresses lover than their static strenghtThis is due to the fatigue.The components loaded cyclically must be designed according to fatigue behaviour. Hovever many types of experimental machine for measurement of fatigue behaviour of machine components, they can be categorized in four main groups: Tension-compression stresses type machines, bending stresses type machines, torsional stresses type machines and complex stresses type machines. In this study, the fatigue of metallic materials,types of fatigue experiments and machines are investigateAA new fatigue machine is which applies tension- compression stresses designed and manufactureAFurthennore of concrete steels are studied.