İç ve Batı Anadolu pamuklu el dokuma kumaşların konfeksiyon sektörüne uyarlanması
The Adaptation of hand-woven cotton fabrics from Middle and West Anatolia to clothing sector
- Tez No: 114235
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSEREN KURUMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZETİ İÇ VE BATI ANADOLU PAMUKLU EL DOKUMA KUMAŞLARIN KONFEKSİYON SEKTÖRÜNE UYARLANMASI Gülsen BAĞCI Tekstil Anabilim Dalı Afyon Kocatepe Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü, Ocak 2001 Danışman: Prof. Dr. Gülseren KURUMER Yüzyıllar boyunca insanoğlu giysi ihtiyaçlarını el dokuma kumaşlar ile sağlamış, bu alanda her ülke ve bölgede değişik özellikte ürünler ortaya konmuştur. Ülkemizde de buna bağlı olarak el dokuma sanatları gelişerek gerek ülke ekonomisinde gerekse kültürümüzde önemli bir yere sahip olmuştur. Hızla gelişen endüstrileşme sonucunda el dokuma "sanatları yok olma ile karşı karşıya kalmakla beraber bazı yörelerde kısıtlı olanaklarla el dokuma sanatları sürdürülmeye çalışılmaktadır. El dokuma kumaşlardan günümüz ihtiyaçlarını karşılayacak giysilerin tasarlanması yolu ile el dokuma kumaşlara ilgi ve ihtiyacın artırılarak buna bağlı olarak bu sanatın yemden gelişmesini sağlamak ve bu zengin kültürümüzün yok olmasını önleyerek ülke ekonomisine bir ölçüde katkı sağlamayı hedeflemektedir.Ill Bazı yörelerimizde kısıtlı olarak yapılan el dokumaları araştırılarak değişik kumaş türleri elde edilmiştir. Elde edilen bu kumaşların deneyler ile fiziksel özellikleri incelenmiştir. Konunun ayrıntılı anlatımından sonra günümüz konfeksiyon sanayiinde üretilebilecek günümüz çizgi ve ihtiyaçlarına uygun giysiler tasarlanmıştır. Yapılan bu tasarımlar konfeksiyon sanayiinde de üretilebilecek şekilde dikilerek ürün haline dönüştürülmüştür.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT ABSTRACT OF MASTER SCIENCE THESIS THE ADAPTATION OF HAND-WOVEN COTTON FABRICS FROM MIDDLE AND WEST ANATOLIA TO CLOTHING SECTOR Gülsen BA?CI Department Of Textile The University Of Afyon Kocatepe İnstitupe Of science, January 2001 Supervisor : Prof. Dr. Gülseren KURUMER During the past centuries, human race met garment needs with hand woven fabrics and in this area, every country and region introduced many products that had the different properties. Depending on this, in our country, the art of hand weaving had an important place in both the country economy and our culture. As a result of rapidly developing industrialization, the art of hand weaving faces with the danger of disappearance. In some regions, with the scarce facilities, the arts of hand weaving are tried to be maintained. To design the garments which meet the present needs from hand woven fabrics increases the interest and need about hand woven fabrics, depending on this prevents our rich culture from disappearing by means of making this art progressed and targets to some et rent the contribution to our economy.Different types of fabrics are obtained by searching the hand weaving fabrics produced limitedly in some regions. The physical properties of these fabrics are investigated by carrying out series of experiments. After the detailed presentation of the subject, the garments, which are producible in present trends and needs, are designed. By sewing, these designs are converted into products, which are producible in the clothing industry.