Rüzgar enerjisi faydalanma teknikleri
The Utilization technics of wind energy
  1. Tez No: 114233
  2. Yazar: AKİF ELTAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN ÖZDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
11 YÜKSEK LİSANS TEZİ ÖZETİ RÜZGAR ENERJİSİ FAYDALANMA TEKNİKLERİ Akif ELTAN Makine Mühendisliği Anabilim Dalı Afyon Kocatepe Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Ocak 2001 Danışman : Yrd. Doç. Dr. Hüseyin ÖZDEN Dünyada olduğu gibi Türkiye'de de enerji talebi artmaktadır. Eğer yeni enerji kaynakları devreye girmediği takdirde enerji harcamalarındaki artış enerji kaybı ve uzun süreli sık sık elektrik kesintileri beklenmektedir. Düne kadar pek önemsenmeyen rüzgar enerjisi günümüzde değer kazanmıştır. Enerji açığının azaltılmasında katkı sağlayacak alternatif enerji olarak rüzgar enerjisinin kullanımı yaygınlaştırılmalıdır. Bu çalışmada rüzgar enerjisinden faydalanma teknikleri değerlendirilmektedir. Direk elektrik enerjisi üretip elektriği şebekeye ileten yel değirmenleri ile rüzgar enerjisinin daha sonra gerekli kullanım için potansiyel enerjiye dönüştüren yel değirmenleri geliştirilerek karşılaştırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ill MASTER'S THESIS ABSTRACT THE UTILIZTION TECHNICS OF WIND ENERGY Akif ELT AN Machanical Engineering Department Afyon Kocatepe Universty, tnstituty of Science and Technology January 2001 Adviser Assistant Prof. Dr. Hüseyin ÖZDEN The demans of enerji is inceasing in Turkey like the world. If new energy soures couldn't be found, it is estimeted that a growing expends of energy and loss of energy besides long often electricity cut offs. The Wind energy is given importance recently unlike in the past. The wind energy must be widespreaded as an alternating energy to decrease enerngy deficit. It is considered to utilise techniques of wind energy in this thesis. Windmills are developed transforming wind energy to potancial energy and comparisoned with electric energy producing (and used immediately) windmills.