%100 akrilik liflerinin open end rotor iplik eğirme makinesinde eğrilmesi ve makine parametrelerinin iplik özelliklerine etkisinin araştırılması
The Spinning of %100 acrilic fibres on the open end rotor spinning machine and the investigation the effect of the machine parameterson the yarn properties
- Tez No: 114236
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN KADOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZ OZETI %100 AKRİKLİK LİFLERİNİN OPEN END ROTOR EĞİRME MAKİNESİNDE EĞRİLMESİ VE MAKİNE PARAMETRELERİNİN İPLİK ÖZELLİKLERİNE ETKİSİNİN ARAŞTIRILMASI Özlem SÖYLEMEZ ÇİTİM Tekstil Anabilim Dalı Afyon Kocatepe Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü, Haziran 2001 Danışman:Doç. Dr. Hüseyin KADOGLU. Gelişen tekstil teknolojisi ile birlikte, bir çok lif tekstil sanayiinde pratikte eğrilebilir düzeye gelmiştir. Akrilik lifleri de olumlu özellikleri ve geniş kullanım alanı ile open end iplikçiliğinde her geçen gün daha çok kullanılmaktadır. %100 Akrilik liflerinin open end rotor iplik eğirme makinesinde eğrilmesi ve rotor devri, düze tipi, büküm durdurucu, büküm katsayısı gibi makine parametrelerinin iplik numarası (Ne), büküm, mukavemet, elastikiyet, optik ve kapasitif düzgünsüzlük gibi iplik özelliklerine etkisinin araştırılması bu tezin konusunu oluşturmaktadır. Yapılan araştırmanın open end rotor iplik makinesinde akrilik liflerinin en uygun şekilde eğrilebilmesi, eğirme parametrelerinin optimum duruma getirilmesi, iplik makineleri üzerinde gerekli teknolojik yeniliklerin yapılması, dolayısıyla istenen kalite değerlerine sahip iplik elde edilmesi açısından hem tekstil fabrikalarına hem de tekstil araştırmacılarına yardımcı olacağı düşünülmektedir.Ill Her işletmenin koşullarının o işletmeye özgü olduğu ve çok daha farklı parametrelerin üretim ve kalite üzerinde etkili olduğu düşünüldüğünde, uygulanacak en iyi yöntem yapılmış araştırma sonuçlarından yola çıkarak işletme koşullarına uygun iyileştirici tedbirleri adapte etmek olacaktır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT ABSTRACT OF MASTER OF SCIENCE THESIS THE SPINNING OF %100 ACR1L1C FIBRES ON THE OPEN END ROTOR SPINNING MACHINE AND THE INVESTIGATION THE EFFECT OF THE MACHİNE PARAMETERSON THE YARNPROPERT1ES Özlem SÖYLEMEZ ÇİTİM Department of Textile The University of Afyon Kocatepe İnstitupe of Science, June 2001 Supervisor :Doç.Dr.Hüseyin KADOGLU Improvements on textile technology gave an opportunity to spin different types of fibers with O.E spinning machines. Acrylic fibers, which have very suitable properties, also find a very large application area on Open-End yarn spinning process. In this study, the effects of machine parameters on the yarn properties have been investigated. The machine parameters used in this study were the speed of the rotor, naval type, and turbo stopper, while the measured yarn parameters were linear density, twist, mechanical properties, and unevenness of yarns. The unevenness was measured both by the capacitive and the optical method. This study will be helpful not only for the textile researcher but also for the industry in order to optimize the manufacturingparameters such as machine speed, twist in connection with the quality of the yarn spun from 100% acrylic fibers. Since the conditions of each mill would be totally different from each other and every single factor would have a different effect on the quality of the product being produced, it would be necessary to consider the current test result as a beginning and try to find another set of working parameters to find the best condition for the desired factory.