Bilgiye erişim ve bilgi yönetimi üzerine bir bilgisayar programı uygulaması, BİDEBANK 1.0.
An Application of computer programing on geting information and information management, BIDEBANK 1.0.
- Tez No: 114248
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAMİ YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
öz Özellikle enformasyon teknolojilerinin şekillendirdiği, bilginin en önemli güç ve yeni bir üretim faktörü olarak karşımıza çıktığı, birçok bilim adamı, akademisyen, bürokrat ve politikacı tarafından bilgi çağı diye adlandınlan yeni bir çağın eşiğindeyiz. Bu çağın önemli özelliği; sürekli ve çok hızlı bir biçimde gelişen elektronik ve bilgisayar teknolojileri ile birlikte, bilgiye erişim olanaklarının sınırsız hale gelmesidir. İnsanlık, tarihinde hiç olmadığı kadar enformasyona sahip olmakta ve adeta bir bilgi bombardımanına tutulmaktadır. Bilginin tüm faaliyetlerimizin ana kaynağı olduğu bu dönemde, tüm bu gelişmelerin yanı sıra gerekli olan bilgiye erişim ve elde edilen yoğun bilgileri aynştırabilmede aynı oranda önemli ve stratejik bir hale gelmiştir. Bu tez bilginin kullanılması ihtiyacı üzerine tasarlanmıştır. Ihtiyaçlann belirlenmesi ve teze konu olan programın özellikleri için belli meslek gruplanna anket yapılmıştır. Anket sonuçlanna göre, bilgiye erişim ve bunlan aynştırabilmek için depolama ORACLE, kullanıcı ara yüzü ve indekslemede DELPHI programlama dili kullanılarak BİDEBANK 1.O programı oluşturulmuştur. Program, bu konudaki benzer programlara göre farklılıkları ve bazı kolaylıklan olan bir programdır. Programın temel mantığı, dünya üzerinde çeşitli yayın organlannda yayınlanan her çeşit bilgiyi bilgisayar ortamında depolamak, indekslemek ve ihtiyaç duyulduğu zaman kullanıma sunmayı mümkün kılmaktır. Bu programın kullanımı ile amaçlanan; karar mekanizmasında görev alan yönetici, danışman ve araştırmacılann, verecekleri karar ve araştırmalannın bilgi tabanına dayanması, kabul edilebilirlik ihtimalinin yükselmesi, güncel ve süratli olabilmesi için bilgiye en kısa sürede ve ayrıntılı araştırmayla ulaşılmasını sağlamaktır. Teze konu olan program bittikten sonra başlangıçta bilgi ve ihtiyaçlanna müracaat edilen ve benzer meslek gruplarına program anlatılmış, tekrar bir anket yapılmış ve program hakkında görüşleri alınmıştır. Elde edilen netice sevindirici olmakla beraber BİDEBANK 1.1 için (sonuç bölümüne eklenmiştir) tetikleyici olmuştur. I
Özet (Çeviri)
ABSTRACT We are on the edge of an era which is especially formed by information technologies, and in which information is the most important power reaching us as a new production factor; an era that is referred to as the era of information by many scientists, academics, burocrats and politicians. The most important specialty of this era is that the possibilities of getting information are getting unlimited, but also the continueously and very fastly developing electronic and computer technologies. Mankind posesses information as it never has before in its history; it is practically bombed with information. As information is the main source of all our activities in this period, reaching information and differenciating the huge information reached has become an important and strategic matter. This script is based on the need of using information. In order to detect the needs and for the specialties of the program that is subject of this script, a poll has been held amongst specific professions. According to the results of this poll to reach and differenciate information stocking ORACLE, for indexing using DELPHI, BIDEBANK 1.0 has been composed. Compared to similar programmes, this program contains differences and some easy ways. Basically its logic is to enable stocking and indexing any information brought by several broadcast organisations around the world and exploiding it for use when necessary. By using this program directors, advisers and researchers who are active in the deciding mechanism, it's aimed to increase the chanches of acceptance, to refer to a base of information when deciding and researching, but also to be up-to-date and fast ; reaching information as quick as possible and after detailed research is being aimed. After finishing the program, subject of this script, it has been introduced to groups of professions similar to those whose information and needs were used in the beginning, another poll asking their opinions about the program has been held. The result (included to the final part) obtained is both impressive and sufficient for BIDEBANK 1.1. II