Bazı Lamiaceae (Labiatae) türleri üzerinde taksonomik bir araştırma
An Taxonomical study on some Lamiaceae (Labiatae) species
  1. Tez No: 114287
  2. Yazar: KAMURAN AKTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEMAL YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
BAZI LAMI ACE AE (LABI AT AE) TÜRLERİ ÜZERİNDE TAKSONOMİK BİR ARAŞTIRMA Hazırlayan: Arş.Grv. Kamuran AKTAŞ Danışman: Yrd.Doç.Dr. Kemal YILDIZ Enstitü: C.B.Ü. Fen Bilimleri Enstitüsü, Biyoloji Anabilim Dalı, Yüksek Lisans Tezi. ÖZET Bu araştırma 1999-2000 yılları arasında toplanan ve Manisa'da yayılış gösteren 15 cinse ait 19 Lamlaceae ( Labiatae) türü üzerinde yapılan palinolojik ve morfolojik incelemelere dayanmaktadır. Bu türler Teucrium chamaedrys L. subsp, lydlum O. Schwarz, Phlomls samia L, Lamium amplexicaule L., Ballota acetabulosa (L.) Bentham, Marrublum vulgare L, Stachys cretica L. subsp. anatolica Rech., Melissa officinalis L subsp. altlsslma (Sm.) Arcangeli, Satureja thymbra L., Acinos rotundifolius Pers., Micromeria myrtlfolia Boiss. & Hohen., Micromeha Juliana (L.) Bentham ex Reichb., Thymus zygioides Griseb. var. lycaonicus (Celak.) Ronniger, Thymbra spicata L. var. spicata, Mentha pulegium L., Mentha longifolla subsp. typhoides var. typhoides, Mentha spicata L subsp. spicata, Ziziphora taurica Bieb. subsp. taurica, Salvia vlrgata Jacq. ve Salvia verbenaca L.'dir. İncelenen türlerden Stachys cretlca subsp. anatolica ve Thymus zygoldes var. lycanlcus Türkiye için endemiktirler. Morfolojik olarak yapılan çalışmada Lamlaceae ( Labiatae ) türlerinin deskripsiyonları yanında, genel görünüş ve çiçek özellikleri çizimler ile gösterilmiştir. Palinolojik olarak yapılan çalışmada Lamlaceae ( Labiatae ) türleri polen morfolojileri ışık mikroskobu (İM) ile incelenmiş ve her türe ait polar ve ekvatoryal görünüşlerinin fotoğrafları çekilerek çalışmaya eklenmiştir. Palinolojik olarak yapılan çalışmada İncelediğimiz Lamiaceae türleri kolpus sayısına göre trikolpat ve hekzakolpat; polen şekilleri prolat-subprolat-sferoid; strüktür yapıları tektat ; skulptür yapıları ise verrukat-ekinat-perforat-supraretikulat-retikulat olduğu tespit edilmiştir. Cins ve tür ayrımında sorunlar bulunan (Davis, 1982) Ballota, Marrublum ve Stachys taksonlarının ayrımları palinolojik çalışma ile kesin olarak ortaya konmuştur. Anahtar Kelimeler : Lamiaceae, Labiatae, Taksonomi, Palinoloji, Manisa, Türkiye. IX
Özet (Çeviri)
AN TAXONOMICAL STUDY ON SOME LAMIACEAE {LABIATAE] SPECIES Prep.: Arş.Grv. Kamuran AKTAŞ Advisor: Yrd.Doç.Dr. Kemal YILDIZ Institute: C.B.U. Institute of Natural and Applied Sciences, Master of Science Thesis in Biology ABSTRACT: This study is based on morphological and palynological investigations of 19 species belonging to 15 genera collected from Manisa province in 1999-2000 years. These species are Teucrium chamaedrys L. subsp. lydlum O. Schwarz, Phlomls samia L., Lamium amplexicaule L, Ballota acetabulosa (L.) Bentham, Marrubium vulgare L, Stachys oretlca L. subsp. anatolloa Rech., Melissa officinalis L subsp. altlsslma (Sm.) Arcangeli, Satureja thymbra L, Aolnos rotundifollus Pers., Mioromeria myrtlfolla Bolss. & Hohen., Micromeria Juliana (L.) Bentham ex Reichb., Thymus zyglofdes Griseb. var. lycaonlous (Ceiak.) Ronniger, Thymbra splcata L var. splcata, Mentha puleglum L, Mentha longifolia subsp. typholdes var. typholdes, Mentha splcata L subsp. spicata, Zlziphora taunca Bieb. subsp. taurica, Salvia vlrgata Jacq. ve Salvia verbenaca L. Two of studying species, Stachys cretica L subsp. anatollca Rech., Thymus zygioides Griseb. var. lycaonlcus (Celak.) Ronniger are endemic for Turkey. In morphological investigation, species of Lamiaceae are demonstrated by illustrations as drawing of descriptions, features of flowers also general apperances. On the other hand in palynological investigation, pollen morphology of Lamiaceae species has been determinated using light microscopy (with oil immersion) and each of studying species polar and equatorial apperances were taken and added to thesis. As a result, in this palynological investigation according to colpus number of Lamiaceae species are tricolpate and hekzacolpate; pollen shape prolate, subprolate, spheroidal; structure tectate; sculpture verrucate, echinate-perforate- suprareticulate-reticulate. It is clearly depictid that identifications of Ballota, Marrubium and Stachys taxon conflicting with Flora of Turkey (Davis, 1982) as level of genera and species determination. Key Words : Lamiaceae, Labiatae, Taxonomy, Palynology, Manisa, Turkey X