Kompleks yapma kapasiteleri yüksek olan yüzey aktif bazı perfloro bileşiklerinin sentezi
The synthesis of some surfactant perfluoro compounds which have high ability of complexing
  1. Tez No: 114286
  2. Yazar: ÖZGÜL HAKLI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ŞULE AYCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada; kenetlenme reaksiyonuyla bazı perflorokimyasal bileşikler elde edilmiştir. Birçok tıbbi uygulama alanı olan bu bileşiklerin yapıları çeşitli spektroskopik yöntemlerle aydınlatılmıştır. Alkanlar, alkenler, aromatikler, aminler, halkalı ve heterohalkalı florokimyasalları içeren Horlanmış bileşikler oksijen çözücüsü olarak kullanılır. Bu özellik yapay kan için oksijen taşıyıcısı olarak Horlanmış çözücülerin yararlı olacağını göstermiştir. Florokarbonlarda oksijenin çözünürlüğünün, sudaki veya hidrokarbonlarda^ oksijenin çözünürlüğünden çok daha fazla olduğuna dikkat edilmelidir. Perflorokimyasallar, biyolojik sistemlerde oksijen taşıyıcısı olarak kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work; some perfluorochemical compounds has been obtained by coupling reactions. There are a lot of medical application field that structures of this compounds were explained whit various spectroscopic methods. Fluorinated compounds, including alkanes, alkenes, aromatics, amines and cyclic, heterocyclic fluorochemicals, are studied as solvents of oxygen. This property has suggested utility of fluorinated solvents as oxygen carriers in artificial blood. It should be noted that the solubility of oxygen in fluorocarbons is more as large as that observed in the hydrocarbons or in water. Perfluorochemicals have been used to transport oxygen in biological system. Perfluorinated compounds can be linked via an amide bond to produce peptide analogues, which could be surfactive and complexing properties.