Gökkuşağı alabalığında (Oncorhynchus mykiss) anestezik maddelerden MS 222 (ethyl ester 3 amino benzoic acid)'nin farklı derişimlerinin bazı kan parametreleri üzerine etkisinin araştırılması
- Tez No: 114294
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÖZCAN AY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
oz Bu çalışmada anestetik bir madde olan MS 222'nin (Ethil ester 3 amino benzoic acid) 0, 75, 100, 125 ve 150 ppm'lik lethal olmayan derişimlerinin etkisinde bırakılan Gökkuşağı alabalıklarının (Onchorhyncus mykiss) kan parametrelerinde meydana gelen değişimler araştırılmıştır. Serum total protein ve serum kalsiyum değerlerinde kontrol grubuna oranla anestetik maddenin etkisinden kaynaklanan bir değişim gözlenmemiştir. Serum klorür ve serum sodyum düzeyleri kontrol grubuna oranla artış gösterirken, serum potasyum ve serum glikoz değerlerinde düşüş gözlenmiştir. Kan hematokrit değeri düşük (75 ve 100 ppm) konsantrasyonlarda kontrol grubu ile fark gözlenmezken, yüksek derişlimler de (125 ve 150 ppm) artma gözlenmiştir. Anahtar Kelimeler : Hematoloji, Gökkuşağı Alabalığı, Anestezi, MS 222
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study changes in the blood parameters of Rainbow trout (Onchorhyncus mykiss) exposed non lethal concentrations ( 0, 75, 100, 125 and 150 ppm) of the anaesthetic substance MS 222 (Ethyl ester 3 amino benzoic acid) were investigested.. No changes have been observed to be resulting from anesthetic substance in serum total protein and serum calcium values when compared with control group. Serum chloride and serum sodium levels while increased serum potassium and serum glucose values, were found to decreased compared to control group. At low concentration (75, 100 ppm) no difference were observed in hematocrit values wehen compared to control group, while at high concentrations (125, 150 ppm) this values increased. Key Words : Hematologicia, O.mykiss, Anestesia, MS 222