Gökkuşağı alabalığında (Oncorhynchus mykiss) farklı dozlarda uygulanan kedi otunun (Valeriana officinalis) anestezik ve kan parametreleri üzerine etkisi
Effects of different doses of valerian (Valeriana officinalis) on anesthetic response and hematological parameters in rainbow trout (Oncorhynchus mykiss)
- Tez No: 1012271
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİKAİL ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Bu çalışmada, Valeriana officinalis (kedi otu) kök özütünün gökkuşağı alabalıklarında (Oncorhynchus mykiss) anestezik etkisi ile hematolojik parametreler üzerindeki etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla balıklara 30, 50, 70, 90 ve 120 mg/L konsantrasyonlarında kedi otu özütü uygulanmış; anesteziye giriş ve uyanma süreleri ile çeşitli hematolojik parametreler değerlendirilmiştir. Bulgular, kedi otu özütünün anestezik etkisinin doza bağlı olarak değiştiğini göstermiştir. Konsantrasyon artışına bağlı olarak anesteziye giriş süresinin azaldığı, buna karşılık uyanma süresinin arttığı belirlenmiştir. Regresyon analizleri, doz ile anesteziye giriş süresi arasında negatif, doz ile uyanma süresi arasında ise pozitif yönlü güçlü doğrusal ilişkiler bulunduğunu ortaya koymuştur (R²=0.874–0.963). Hematolojik parametreler açısından eritrosit, hemoglobin ve hematokrit değerlerinde gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0.05). Benzer şekilde MCV, MCH ve MCHC değerlerinde de anlamlı bir değişim gözlenmemiştir. Ancak lökosit düzeyinin özellikle 90 mg/L doz grubunda kontrol grubuna kıyasla anlamlı düzeyde azaldığı tespit edilmiştir (p<0.05). Sonuç olarak, Valeriana officinalis kök özütünün 30–70 mg/L doz aralığında gökkuşağı alabalıkları için etkili, güvenilir ve hematolojik açıdan olumsuz etki oluşturmayan alternatif bir anestezik ajan olabileceği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the anesthetic efficacy of Valeriana officinalis (valerian) root extract and its effects on hematological parameters in rainbow trout (Oncorhynchus mykiss). For this purpose, fish were exposed to valerian extract at concentrations of 30, 50, 70, 90, and 120 mg/L. Induction and recovery times, along with various hematological parameters, were assessed. The findings demonstrated that the anesthetic effect of valerian extract was dose-dependent. As the concentration increased, the time to induction decreased, whereas recovery time was prolonged. Regression analyses revealed strong linear relationships, with a negative correlation between dose and induction time and a positive correlation between dose and recovery time (R² = 0.874–0.963). In terms of hematological parameters, no statistically significant differences were observed among groups in erythrocyte count, hemoglobin concentration, or hematocrit values (p>0.05). Similarly, no significant changes were detected in mean corpuscular volume (MCV), mean corpuscular hemoglobin (MCH), or mean corpuscular hemoglobin concentration (MCHC). However, leukocyte levels were found to be significantly reduced in the 90 mg/L group compared to the control group (p<0.05). In conclusion, Valeriana officinalis root extract, particularly at doses of 30–70 mg/L, may be considered an effective and safe alternative anesthetic agent for rainbow trout, without causing adverse effects on hematological parameters.