Keban Baraj Gölü Kemaliye bölgesinde yaşayan barbus esocinus ve barbus xanthopterus'un yakalama aletleri ve populasyona etkileri
The Fishing gear and their effect on barbus esocinus and barbus xanthopterus populations living in Kemaliye region of the Keban Dam Lake
  1. Tez No: 114324
  2. Yazar: BÜLENT ORSAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
III ÖZET Yüksek Lisans Tezi KEBAN BARAJ GÖLÜ KEMALİYE BÖLGESİ'NDE YAŞAYAN Barbus esocinus VE Barbus xanthopterus''UN YAKALAMA ALETLERİ VE POPULASYONA ETKİLERİ Bülent ORSAY Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Anabilim Dalı 2001, Sayfa: 51 Bu çalışma, Man 2000 - Nisan 2001 tarihleri arasında Keban Baraj Gölü Kemaliye Bölgesi'nde yoğun olarak avlanan Barbus esocinus ve Barbus xanthopierus'un yakalama aletleri, bunların yapısı, populasyona etkileri ve çeşitli özelliklere göre verimlilik durumunu tespit için yapılmıştır. Çalışmada bölgede Barbus esocinus ve Barbus xanthopterus avcılığında kullanılan ağların multifilament yapılı galsama ağları olduğu, göze genişliklerinin 50 - 180 mm. donam faktörlerinin (E) ise 0,40 - 0,74 arasında değişim gösterdiği belirlenmiştir. Keban Baraj Gölü Kemaliye Bölgesi'nde Barbus esocinus ve Barbus xanthopierus'un 2000 - 2001 avlanma sezonunda toplam 1096 kg istihsal edildiği ve veriminin 0,41 kg / hektar olduğu saptanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Balık avcılığı, galsama ağı, istihsal
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY Masters Thesis THE FISHING GEAR AND THEİR EFFECT ON Barbus esocinus AND Barb us xanthopterus POPULATIONS LIVING İN KEMALİYE REGION OF THE KEBAN DAM LAKE Bülent ORSAY Fırat University Graduate school of Natural and Applied Scinces Department of Fish Caichig Technique and Fish Processing technology 2001. Page: 51 This study was carried cut to determine fishing gear, their structure and effects on population and productivity of Barbus esocinus and Barbus xanthopterus' m Kemaliye Region of Keban Dam Lake, between March 2000 - April 2001. The results shoawed thai nets used in the region to catch Barbus esocinus and Barbus xanthopterus were multiflament gill nets with 50 - 180 mm mesh size and 0.40 - 0.74 hanging ratio (E). In fishing season of 2000 - 2001, a total of 1096 kg Barbus esocinus and Barbus xanthopterus was obtained and productivity occurcd as 0.41 kg / hectare in the Kemaliye region of Keban Dam Lake.- KEY WORDS: Fishing, gill nets, production