Yeni vic-dioksim türevi ligandlarının sentezi ve bunların değişik metallerle elde edilen komplekslerinin incelenmesi
Synthesis of new vic-dioxime derivative ligands and investigations of their complexes with some metals
  1. Tez No: 114325
  2. Yazar: VAHAP DEMİRELLİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞEGÜL YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
II ÖZET Yüksek Lisans Tezi YENİ F/C-DİOKSİM TÜREVİ LİGANDLARININ SENTEZİ VE BUNLARIN DEĞİŞİK METALLERLE ELDE EDİLEN KOMPLEKSLERİNİN İNCELENMESİ VAHAP DEMIRELLİ Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı 2001 ; Sayfa : 40 Bu çalışmada, yeni bir ligand ve onun Ni(II), Co(II) ve UO2CVI) ile üç kompleksi çalışıldı. Çalışmada elde edilen l,2-o-izopropiliden-4-aza-8-amino oktan (RNH2) bileşiğinin ınti-monoklor glioksim ile reaksiyonundan l,2-di-(hidroksiimino)-3,8-diaza-10,ll-o- zopropiliden undeka (LH2) ligandı sentezlendi. Çalışma, ligand ve komplekslerin :araklerizasyonu üzerine yoğunlaştırıldı. Bunların termal, magnetik ve spektroskopik özellikleri ncelendi. Bu amaçla İR, NMR, TGA, manyetik süsseptibilite, elementel analiz ölçüm ve ekniklerinden yararlanıldı. Ni(II) ve Co(ll) iyonları ile metal/ligand oranı V2 olan mononükleer kompleksler ıcnlezlendi. Bu ligandın uranil kompleksi iki OM köprülü bir dimerik yapı belirlendi. Deneysel ve teorik sonuçlar önemli ölçüde birbiriyle uyum içindedir. üıahtar Kelimeler : Vic-Dioksimlcr, Vic-Dioksim Kompleksleri
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Master Thesis SYNTHESIS OF NEW F/C-DIOXIME DERIVATIVE LIGANDS AND INVESTIGATIONS OF THEIR COMPLEXES WITH SOME METALS VAHAP DEMİRELLİ Fırat University Graduate School of Natural and Applied Scienses Department of Chemistry 2001 ; Page : 40 In this work, one new ligand and its three complexes with Ni(ll). Co(ll) and UO2CVI) ıavc been studied. In the work performed, l,2-o-isopropylidcne-4-aza-8-amino oktane (RNM2) vas reacted with anti-monochloro glyoxime to obtained l,2-di-(hydroxyimino)-3,8-diaza-10,l 1- )-isopropylidene undeka (LH2) ligand. The study is concentrated on the characterization of igand and its complexes. Their thermal, micro analysis, magnetic and spectroscopic properties ıave been investigated. In conclusion, mono nuclear complexes of this ligand having the metal/ligand ratio of V2 vere prepared with Ni(Il) and Co(Il). The uranyl complex of this ligand has been found a limeric structure with two Oil bridges. It was observed that, there is a good agreement between experimental and theoritical esults. Key Words : Vic-Dioximes, Vic-Dioximes of Complexes