Levamisol'ün gökkuşağı alabalığının (Oncorhynchus mykiss, Walbaum) immun sistemine etkisinin araştırılması
A study on effects of levamisole on the immune system of rainbow trout (Oncorhynchus mykiss, Walbaum)
- Tez No: 114342
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA DÖRÜCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada; levamisolün gökkuşağı alabalığının (Oncorhyncus mykiss, Walbaum) spesifik ve non spesifik savunma mekanizmalarına olan etkileri incelendi. Araştırmada; ağırlıkları 99.35 - 215.95 g olan 60 adet gökkuşağı alabalığı kullanıldı. Balıklara 5 mg kg"1 levamisolün intraperitoneal uygulamasından sonra kalpten alınan kan da Hematokrit, Lökokrit, Glass-adherent NBT pozitif hücre aktivasyonu, Lökosit düzeyi, NBT aktivitesi, Nötrofil ve Monositlerin potansiyel öldürme aktiviteleri, Fagositik aktivite, Myeloperoksidaz üretimi, İmmunoglobulin, Lizozim ve Seroluplazmin aktiviteleri tespit edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, effects of levamisole on specific and non-specific immune mechanisms of rainbow trout (O. mykiss) were examined. The mean weight of 60 fish used in this study was 99.35 - 215.95 g. After. injecting 5mg kg"! levamisole intraperitonally, blood was taken from hearth of fish and haematocrit, leucocrit, glass-adherent NBT positive cell activation, leucocyte level, NBT activities, potential killing activities of neutrophyl and monocytes, fagocytic activity, myeloperoxidase production, immunoglobulin, lysozyme and ceruloplasmin activity were determined. No differences were found at levels of haematocrit, leukocrit and immunuglobulin between control and experimental groups (p>0.05).