İmmunostimulant etkili levamizol'ün sığır mastitis, metritis ve fötal ölüm üzerine etkisi
Immunostimulating effect of levamisole on the effect of bovine mastitis, metritis and fetal death
  1. Tez No: 138228
  2. Yazar: KUTLAY GÜRBULAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAGIP KILIÇARSLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
6. ÖZET Bu çalışmada immunostimulant etkili levamizol'ün sığır mastitis, metritis ve fötal ölümler ile bazı immünolojik parametreler üzerine etkisi araştırıldı. Araştırmanın materyalini Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş'ne ait Lüleburgaz Sarımsaklı İnek Çiftliği'nde bulunan 6.5 aylık gebe, 3-7 yaşlı, ortalama 600 kg ağırlığında ve memesinde problem olmayan eşit süt verimindeki 30 adet Holstein ırkı inek oluşturmuştur. Deney hayvanlarında immunostimulasyon oluşturmak amacıyla %10'luk levamizol'den 2.5 mg/kg haftada bir kez toplam 6 kez İ.M. uygulandı ve doğumlarına bir ay kalana kadar yapıldı. Kontrol grubuna ise aynı şekil ve sürede 15 ml placebo uygulandı. Klinik sonuçları değerlendirmek için doğumdan sonra klinik muayene ve CMT ile mastitis oranlarına, vaginal akıntının rengi, kokusu ve rektal muayene yaparak metritis oranlarına ve intrauterin, doğum sırasında ve doğumdan sonraki 2 aylık sürede fötal ölüm oranlarına bakıldı. Klinik sonuçları desteklemek amacıyla immunoljik parametrelerden yararlanıldı. Bu amaçla ELISA ile ineklerden doğumdan 2 hafta önce, doğumdan sonraki 1. ve 4. gün kan-serum IgG düzeyleri, doğumdan sonraki 1. ve 4. gün kolostrum-serum IgG düzeyleri, buzağıların doğumdan sonra kolostrum emmeden önce, doğumdan sonraki 4. ve 14. gün kan-serum IgG düzeyleri ölçüldü. Ayrıca buzağılarda doğumdan 4 gün sonra kan frotisi hazırlanarak Formül Lökosit oranları tespit edildi. Deney grubunda mastitis sadece tek hayvanda (% 5) şekillenirken kontrol grubunda 2 hayvanda (% 20) şekillenmiştir. Deney grubunda 2 hayvanda (% 10) metritis şekillenirken kontrol grubunda 4 hayvanda (% 40) oluşmuştur. Deney grubunda 1 hayvanda fötal ölüm olurken (% 5) kontrol 43grubunda da 1 tane (% 10) fötal ölüm olduğu tespit edilmiştir. Levamizol uygulanan grupta doğum sonu mastitis ve metritis görülme oranlarında kontrol grubuna göre belirgin bir azalma görülürken fötal ölümlerde deney grubunda azalma olsa da istatistiki olarak önemli bulunmamıştır (p>0.05). ELISA sonuçlarında IgG oranları değerlendirildiğinde kontrol grubuna göre deney grubunda daha yüksek bulunmuştur. Deney grubundaki ineklerin, doğumdan iki hafta önce, bir gün sonra ve 4 gün sonra kan-serum IgG düzeyleri sırasıyla 5.81±0.288, 3.51±0.152, 4.15±0.181 iken kontrol grubunda bu değerler 5. 63±0.439, 3.16±0.194, 3.71±0.1 17 olarak tespit edildi ve istatistiksel olarak önemli bulundu (p0.05). Sonuç olarak Levamizol'ün ineklerde retentio secundinarum, mastitis, metritis görülme oranını düşürmede ve hem ineklerde hem de buzağılarda IgG seviyesini yükseltmede alternatif ve güvenli bir ilaç olarak kullanılabileceğini söyleyebiliriz. 44
Özet (Çeviri)
6. SUMMARY In this study, the effect of immunostimulant effective Levamisole on bovine mastitis, metritis and foetal deaths as well as on some immunological parameters was investigated. The material of the study comprised of 6,5-month pregnant 30 Holstein cows from the Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş., Lüleburgaz Sarımsaklı Dairy Farm, aged between 3-7 years, weighing approximately 600 kg, with the same amount of milk production and with no mammary problems. To create immunostimulation in the experimental animals, 2.5 mg\kg of 10% Levamisole was administered I.M. once a week for a total of 6 weeks and continued until a month before parturition. The same was applied to the control group for the same length of time as 15 ml placebo. In order to evaluate clinical results, the rate of mastitis was observed by clinical examination and CMT after birth; the rate of metritis by examining the colour and odour of vaginal discharge and by rectal examination; and rates of foetal deaths were recorded in the intrauterine period, during birth and 2 months after birth. Immunological parameters were used to support clinical results. For this, blood-serum IgG levels 2 weeks before birth, on Day 1 and Day 4 after birth; colostrum-serum IgG levels on Day 1 and Day 4 after birth and blood- serum IgG levels on Day 4 and Day 14 after birth before the calves suckled colostrum following birth were measured using ELISA. Also blood frotis smears were prepared from calves 4 days after birth and leucocyte rates were determined. While in the experimental group mastitis occurred in only 1 animal (5%), it occurred in 2 animals (20%) in the control group. While in the experimental group metritis occurred in 2 animals (10%), it occurred in 4 animals (40%) in the control group. In the experimental group foetal death occurred in 1 animal (5%), 45while 1 foetal death (10%) was also determined in the control group. While a significant decrease was seen in the occurrence rates of end-of-birth mastitis and metritis in the group to which levamisole was administered, when compared to the control group, the decrease in foetal deaths in the control group was found to be statistically insignificant (p>0,05). When IgG rates in ELISA results were evaluated, they were found to be higher in the experimental group compared to the experimental group. While the blood-serum IgG levels 2 weeks before birth and on Day 1 and Day 4 after birth of cows in the control group were 5.81+0.288, 3.51+0.152, 4.15+0.181 respectively; these values were 5.63+0.439, 3.16+0.194, 3.71+0.117 for the control group and were found to be statistically significant (p0.05). As a result, we can suggest that Levamisole can be used as an alternative and reliable drug in decreasing the occurrence rate of retentio secundinarum, mastitis and metritis in cows and increasing IgG level in both cows and calves. 46