Bazı yeni tiyoeter köprülü imidazo[2,1-b][1,3,4]tiyadiazol halkası içeren bileşiklerin sentezi, karakterizasyonu ve biyolojik aktivitelerinin incelenmesi
Synthesis, characterization of some novel compounds containing thioether bridged imidazo[2,1-b][1,3,4]thiadiazole ring and investigation of their biological activity
  1. Tez No: 484528
  2. Yazar: HASAN TÜNEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bakteriye karşı dirence sahip olan yeni bileşiklerin tasarımı, bugün antibakteriyel araştırmaların en önemli alanlarından biri olmuştur. Bunun sebebi, mevcut antibiyotiklere karşı patojenik bakterilerin direnci, dünya çapında hızlıca büyüyen bir problem haline gelmiştir. Ayrıca fungal enfeksiyonlar, bağışıklık sistemi yetersiz hastaların sayısı yüzünden hızlıca artmaya devam etmektedir. İyi bilinen bu bağışıklık düzenleyici olan Levamisol, bağışıklık sistemindeki sitotoksik ajanların zararlı etkilerini azaltma olasılığı vardır. Levamisol'ün, imidazo[2,1-b]tiyazol ile biyolojik eşdeğeri olan imidazo[2,1-b][1,3,4]tiyadiazol halka sistemini içeren çok sayıda türevleri keşfedilmiştir. Medikal kullanım için çok sayıda antibiyotik ve kemoterapik ilaç olmasına rağmen, son on yılda eski ve yeni antibiyotik dirençli bakteriyel güçlüklerin ortaya çıkışı, dayanıklı yeni bir antibakteriyel sınıf ihtiyacını devam ettirmektedir. İmidazo[2,1-b][1,3,4]tiyadiazol türevleri yıllardır antikanser, antitüberküloz, antibakteriyel, antifungal, ağrı kesici ve seksesyon engelleyici aktivitelerinden dolayı medikal kimyacıların ilgisini çekmektedir. İmidazo[2,1-b][1,3,4]tiyadiazol sisteminden dolayı, bağışıklık modülatörü olarak iyi bilinen levamisole benzemektedir. Bu çalışmanın amacı, imidazo[2,1-b][1,3,4]tiyadiazol türevlerini sentezlemek, çeşitli spektroskopik yöntemlerle karakterize etmek ve biyolojik aktivitelerini araştırmaktır. 2-Amino-1,3,4-tiyadiazol türevleri (94 ve 95) 5-amino-1,3,4-tiyadiazol-2-tiyol (91)'ün 2,6-diklorobenzilbromür (92) ve 2,6-diflorobenzilbromür (93) ile olan reaksiyonundan sırasıyla % 91 ve % 94'lük verimlerle elde edilmiştir. Daha sonra hedef bileşikler olan imidazo[2,1-b][1,3,4]tiyadiazol türevleri (106-123), 2-amino-1,3,4-tiyadiazol türevlerinin (94 ve 95) fenasil bromür türevleri ile olan reaksiyonlarından % 66,2-78,8 oranlarında sentezlendi. Tüm sentezlenen bileşiklerin yapıları, IR, 1H-NMR, 13C-NMR ve kütle spektroskopisi ile karakterize edildi ve ayrıca X-ışını analizi 109, 110, 117, 118 ve 122 numaralı bileşikleri için kullanıldı. Son olarak da sentezlenen hedef bileşiklere (106-123), Alternaria solani, Fusarium oxysporium melonis ve Verticillium dahliae türü mantarlara karşı antifungal aktivite testleri uygulandı. Elde edilen biyolojik aktivite sonuçlarından, sentezlenen bileşiklerin çoğunun iyi derecede antifungal aktivite gösterdiği belirlendi.
Özet (Çeviri)
Designing new bacteria-resistant compounds has become one of the most important areas of today's antibacterial research. This is because pathogenic bacteria's developing resistance against available antibiotics has become a rapidly growing problem worldwide. Also, the number of fungal infection cases have been rapidly increasing due to high number of patients with weak immune systems. Levamisole, a well-known immunomodulator, may reduce harmful effects of cytotoxic agents in the immune system. Many derivatives of Levamisole containing the imidazo[2,1-b][1,3,4]thiadiazole ring system, which is the biological equivalent of imidazo[2,1-b]thiazole, have been discovered. Although there are numerous antibiotic and chemotherapeutic drugs for medical use, the need for a new robust antibacterial class continues due to the emergence of old and new antibiotic-resistant bacterial difficulties in the last decade. Imidazo[2,1-b][1,3,4]thiadiazole derivatives have been attracting the attention of medical chemists for years due to their anticancer, antituberculosis, antibacterial, antifungal, analgesic, and antisecretory activities. They resemble Levamisole, which is well-known as a immunomodulator, due to the imidazo[2,1-b][1,3,4]thiadiazole system. This study aims to synthesize imidazo[2,1-b][1,3,4]thiadiazole derivatives, characterize these compounds with spectroscopic methods, and investigate their biological activities. 2-Amino-1,3,4-thiadiazole derivatives (94 and 95) were obtained from reactions of 5-amino-1,3,4-thiadiazole-2-thiol (91) with 2,6-dichlorobenzyl bromide (92) and 2,6-difluorobenzyl bromide (93) with 91% and 94% yields, respectively. Then imidazo[2,1-b][1,3,4]thiadiazole derivatives (106-123), the target compounds, were synthesized from reactions of 2-amino-1,3,4-thiadiazole derivatives (94 and 95) with phenacyl bromide derivatives with yields of 66.2-78.8% Structures of all synthesized compounds were characterized using IR, 1H-NMR, 13C-NMR and mass spectroscopy and X-ray analysis was used for compounds 109, 110, 117, 118, and 122 as well. Finally, antifungal activity tests were applied to target compounds (106-123) synthesized to observe their resistance against Alternaria solani, Fusarium oxysporium melonis, and Verticillium dahliae. Biological activity results showed that most of the compounds synthesized had good antifungal activity.