Alüminyum bronzu (Cu4Ni10Al4Fe) ingotlarının katılaşma yapılarının incelenmesi
Examination of the solidify structures of the aluminium bronze (Cu4Ni10Al4Fe)
- Tez No: 114357
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
III ÖZET Yüksek Lisans Tezi ALÜMİNYUM BRONZU (Cu 4Nİ 10AI 4Fe) INGOTLARININ KATILAŞMA YAPILARININ İNCELENMESİ YAHYA TAŞGIN Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Metal Eğitimi Anabilim Dalı 2001 Bakırın alüminyumla yaptığı alaşımlara“ Alüminyum Bronzları ”adı verilir. Bu alaşımların renkleri alüminyum oranına göre kırmızı ile san arasında değişir. Çok İyi dövülebilirler ve çekme özellikleri iyidir, dokuların incelikleri mekanik özelliklerini artırır. Dökümleri zordur, büyük deniz araçlarının yapımında kullanılabilirler. Yapılan bu çalışmada, Alüminyum Bronzu (Cu 4Ni lOA1Fe) malzemenin dökümü esnasında kullanılan kalıpların malzeme üzerindeki etkilerinin belirlenmesi esas alınmıştır. Bu amaçla istenilen bileşimde ergitilen Alüminyum Bronzu, kokil ve kum kalıplara aynı şartlarda dökülmüş ve malzemenin katılaşma yapı farklılıkları metalografik ve mekanik test yöntemleriyle incelenmiştir. Ayrıca uygulanan ısıl işlemlerle alaşımın iç yapısında ve mekanik özelliklerde meydana gelen değişiklikler optik mikroskop, SEM incelemeleri, EDS analizleri, çekme ve sertlik testleriyle tespit edilmiştir.IV Sonuç olarak Alüminyum Bronzu malzemenin dökümü kum kalıpta belirli bir homojenlik sağlanmasına rağmen kokil kalıba dökümün daha iyi sonuçlar verdiği söylenebilir. Katılaşma olayı kokil kalıpta daha hızlı olup, dış çeperden orta kısımlara doğru daha iri taneli bir yapı görülmüştür. Mekanik özelliklerinin ise çok iyi olduğu belirlenmiştir. Bu çalışmanın 1. Bölümünde konuya giriş yapılmış, 2. Bölümünde meteryal ve metod hakkında bilgi verilmiş, 3. Bölümde yapılan deneysel çalışmalar hakkında bilgi verilmiş,4.bö- lümde deneysel çalışmalarda kullanılan deney malzemelerinin üretimi ve uygulanan işlemler anlatılmış ve deney sonuçları açıklanmıştır, 5. Bölümde ise deney sonuçlarının bir değerlendirmesi yapılarak bazı öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
V SUMMARY Master Thesis EXAMINATION OF THE SOLIDIFY STRUCTURES OF THE ALUMINIUM BRONZE (Cu 4Nİ 10AI 4Fc) YAHYA TAŞGTN Fırat University Institute of Natura! Sciences Department of Metallurgical Education 2001 Alloys which are made of copper and aluminium is called 'Aluminium Bronzes'. The colour of the alloys change from red to yellow according to effective rate of aluminium. They can be easily forged and also they present a good tensile strength. Their fine grained structures bring a good mechanical properties. The casting of these alloys is difficult and they can be use for manufacturing of huge sea vessels equipments. The aim of this study is determining of the affects of the moulds wich are used, for casting of aluminium bronzes (Cu 4Ni 10A1 4Fe). At the required composition smelted aluminium bronzes have been casted into the die and sand moulds under same conditions. The different solidified structure of the alloys have been investigated according to casting moulds types. To optain to good micrographes of the metal surface and to determinate of the mechanical properties they have been realised SEM, EDS analysis and hardness and strength tests. Consequently the casting of aluminium bronzes is always difficult. The casted metal in sand moulds is homogeneous. But the in metal moulds casted materials have better mechanical properties. The solidifing processes are more quicly in die mould than in the sand moulds. On the out side of the casted materials they exist a fine grained structure. On the other hand on the inside of the materials they exist a coarse grain structure.VI In this study you can find the introduction in the first chapter, materials and method in the second chapter, datas about applying process in the third chapter, production of test meterials used in the tests and explaning of test results in the fourth chapter, appraisements and recommendations of test results in the fifth chapter.