Guatr'lı hastalarda antioksidan vitaminler (A, E ve C) selenyum ve glutatyon peroksidaz (GSH-Px) düzeylerinin araştırılması
An Investigation of the levels of antioxidants vitamins (A, E and C), selenium in serum and glutathione peroxidase (GSH-Px) in erythrocytes of goitre patient's
  1. Tez No: 114376
  2. Yazar: UĞUR AŞKIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİKRET KARATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
II ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ GUATR'LI HASTALARDA ANTİOKSİDAN VİTAMİNLER (A, E ve C) İLE SELENYUM VE GLUTATYON PEROKSİDAZ DÜZEYLERİNİN ARAŞTIRILMASI Uğur AŞKIN Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı 2001, Sayfa: 35 Bu çalışmada, kontrol grubu olarak 54 kişi ile Guatr teşhisi konulmuş 66 hastanın kan serumlarındaki antioksidan vitaminlerden A, E, C vitaminleri ve selenyum miktarları Yüksek performanslı sıvı kromatografisi ile Glutatyon peroksidaz aktivitesi ise spekrofotometrik olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Master Thesis AN INVESTIGATION OF THE LEVELS OF ANTIOXIDANTS VITAMINS ( A, E AND C) WITH SELENIUM IN SERUM AND GLUTATHIONE PEROXIDASE IN ERYTHROCYTES OF GOITRE PATIENT'S Uğur AŞKIN Fırat University Graduate School of Natural and Applied Sciencies, Department of Chemistry 2001, Page: 35 In this study, the antioxidant vitamins A, E and C and selenium levels in the serum and GSH-Px activity in erythrocytes of 66 patients with goitre and 54 person taken as control group have been determined by HPLC and spectrophotometer, respectively.