Tiyazol yan zincirli polimetakrilatlar
Polymethacrylates containing tiazole side chain
- Tez No: 114391
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
II ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ TİYAZOL YAN ZİNCİRLİ POLİMETAKRİLATLAR Serpil SARMAN Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı 2001, Sayfa: 61 2-(2-hidroksibenziliden hidrazino-4-metil metakrilat tiyazol monomeri; dik lor aseton, sodyum metakrilat, 2-hidroksi benziliden tiyosemikarbazondan iki basamakta elde edildi. Monomer daha sonra N,N-dimetil formamit çözücüsü ve a-a'-azobisizobütironitril başlatıcısı kullanılarak 60°C'de 48 saat süreyle polimerleştirildi. Ayrıca polimerin nikel kompleksi de sentezlendi. Monomer, homopolimer ve nikel kompleksinin karakterizasyonunda Infrared, lH ve 13C-NMR teknikleri kullanıldı. Termal kararlılık TGA ile camsı geçiş sıcaklığı DSC ile belirlendi. Homopolimerin termal degradasyonu çalışıldı. Degradasyonun uçucu ürünleri GC-MS ile belirlendi. Kısmen degrade olmuş artığın optik ve yarı iletkenlik özellikleri incelendi. Ayrıca polimerin ve nikel komplekslerinin optik ve elektrik özellikleri araştırıldı ve UV'leri incelendi. Anahtar Kelimeler : Metakrilat, Schiff Bazı, Tiyazol, 3-Kloro-2-Keto Propil Metakrilat, Diklor Aseton.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Master Thesis POLYMETHACRYLATES CONTAINING TIAZOLE SIDE CHAIN Serpil SARMAN Fırat University Graduate School of Natural and Applied Sciencies,, Department of Chemistry 2001, Page: 61 2-(2-hydroxybenzyliden hydrazino-4-methyl methacrylate) tiazol monomer was synthezed 1,3-dichloroacetone with sodium methacrylate from 2-hydroxybenzyliden thiosemicarbazone in two step. The methacrylate monomer was polymerized in N,N- dimethylformamide in presence of ct-a'-azobisisobutryronitrile (AIBN) as radical initiator at60°Cfor48h. The structures of monomer, poly (BHMMA) and poly (BHMMA)-Ni(II) complex were determined by IR, *H-NMR, 13C-NMR techniques. The thermal stability was determined by TGA and the glass transition temperature was determined by DSC. Thermal degradation of the homopolymer was studied and volatile products of the degradation were identified by GC-MS. Optical and semi-conducting properties of partially degraded polymer were investigated. In addition, electrical and optical properties of the polymer and its Ni- complex were studied. The optical absorption spectra were measured in UV/VIS spectrophotometer. Key Word : Mechacylate, Schiff Base, Tiazole, 3-Chloro-2-Keto Propyl Methacrylate, 1 3-Dichloroacetone.