2-hidroksi propil yan zincirli polimerlerin sentezi ve degradasyonunun araştırılması
The Synthesis and investigation of its degradation of polymers with 2-hydroxy propyl side chain
- Tez No: 114390
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
II ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ 2-HİDROKSİ PROPİL YAN ZİNCİRLİ POLİMERLERİN SENTEZİ VE DEGRADASYONUNUN ARAŞTIRILMASI Murat ERSÖZ Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı 2001, Sayfa: 59 Bu çalışmada, benzen, toluen, naftalin gibi aril yan zincirli 2-hidroksi propil metakrilat monomerleri klorhidrinlerden elde edilen oksiran bileşikleriyle metakrilik asi tin reaksiyonundan hazırlandı. Monomerlerin polimeri eşmesi 60°C'de A1BN başlatıcısı kullanılarak 1,4-dioksan çözeltisinde yapıldı. Ayrıca, poli(3-p-tolil, 2-hidroksi propil metakrilat-n-bütilmetakrilat) kopolimeri n-bütilmetakrilat ile 3-p-lolil, 2-hidroksi propil metakrilat'ın kopolimerizasyonu ile hazırlandı. Monomer, homopolimer ve kopolimeri erin yapısı FT-IR, 1H-NMR ve 13C-NMR teknikleri ile karakterize edildi. Poli(THPMA-co-BMA)'nın termal degradasyonu TGA, FT-IR ve NMR teknikleriyle çalışıldı. Poli(THPMA-co-BMA) ve poli(3-fenil, 2-hidroksi propil metakrilat'ın çeşitli sıcaklıklara kadar ısıtılan artık ürünleri FT-IR ile açıklandı. Poli(THPMA-co-BMA)'nın degradasyonuyla, degradasyon sıcaklığında uçucu ancak oda sıcaklığında uçucu olmayan ürünler GC-MS, FT-IR ve NMR teknikleriyle aydınlatıldı. Degradasyonun ana ürünleri THPMA ve izomerleridir. Ayrıca, metakrilik asit, diol yapısı, anhidrit halka yapılan ve epoksit halka oluşumuna ilişkin degradasyon mekanizması da tartışıldı.. -. Anahtar Kelimeler : Sentez, 2-Hidroksi Propil Metakrilat, Degradasyon s* «rf.**-
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Master Thesis THE SYNTHESIS AND INVESTIGATION OF ITS DEGRADATION OF ? POLYMERS WITH 2-HYDROXY PROPYL SIDE CHAIN Murat ERSÖZ Fırat University Graduate School of Natural and Applied Sciencies,, Department of Chemistry 2001, Page: 59 In this work, 2-hydroxy propyl methacrylate monomers with aryl side chain such as benzene, toluene and napthaline were prepared from the reaction of methacrylic acid with the oxirane compound obtained from the chlorhydrine. Polymerization of this monomers were carried out in 1,4-dioxane solution at 60°C using AIBN as the initiator. Also, poly(3-p-tolyl, 2-hydroxy propyl -co-n-butyl methacrylate) was prepared from n- butyl methacrylate with 3-p-tolil 2-hydroxy propyl methacrylate. The monomers, homopolymers and copolymer were characterized by FT-IR, *H-NMR and 13C-NMR techniques. Thermal degradation of poly(THPMA-co-BMA) was studied by thermogravimetry (TGA), FT-IR and NMR. Residual products of poly(3-phenyl, 2- hydroxy propyl methacrylate) and poly(3-p-tolyl 2-hydroxy propyl methacrylate-co-n- butyl methacrylate) at various temperatures were examined by FT-IR spectroscopy. For poly(THPMA-co-BMA), the cold ring fraction (CRF) of products volatile at degradation temperature but not at ambient temperatures has been characterized by GC-MS, FT-IR, NMR techniques. The main products in thermal degradation of poly(THPMA-co-BMA) are THPMA and their isomers. Also, the other liquid products of the degradation., formation of methacrylic acid, anhydride ring structures diols, epoxy ring and mechanism of degradation are discussed. f Key Word : Synthesis, 2-Hydroxy Propyl Methacrylate, Degradation *