Doymuş hidrokarbonların A tipi zeolitlerde adsorpsiyonunda termodinamik parametrelerin gaz-katı kromatografisi ile belirlenmesi
Evaluation of the thermodynamic parameters for the adsorption of saturated hydrocarbons on A type zeolites by gas-solid chromatography
  1. Tez No: 114401
  2. Yazar: FATMA TÜMSEK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. OĞUZ İNEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Gaz-katı kromatografisi (inverse gaz kromatografisi) yöntemiyle normal alkan yapısındaki bazı hidrokarbonların (n-pentan, n-hekzan, n-heptan ve n-oktan), üç sentetik zeolit (3A, 4A ve 5A) üzerindeki adsorpsiyonları incelenmiş ve adsorpsiyona ilişkin termodinamik parametreler (adsorpsiyon entalpisi, adsorpsiyon entropisi ve adsorpsiyon serbest enerjisi) belirlenmiştir. 4A için“sonlu derişim”, 3A ve 5A için“sonsuz seyrelme”yöntemleri kullanılmıştır. 4A için elde edilen izotermlerin Langmuir eşitliğine uyduğu belirlenmiş ve her üç adsorban için termodinamik parametrelerin hidrokarbonlardaki karbon sayısıyla doğrusal olarak değiştiği bulunmuştur.ANAHTAR KELİMELER Adsorpsiyon entalpisi Gaz-katı kromatografisi Adsorpsiyon serbest enerjisi A tipi zeolit Adsorpsiyon entropisi n- Alkan
Özet (Çeviri)
Gas-solid chromatography (inverse gas chromatography) has been used to evaluate the thermodynamic parameters of adsorption (enthalpy of adsorption, entropy of adsorption and free energy of adsorption) of some normal alkanes (n-pentane, n- hexane, n-heptane, n-octane) on three synthetic zeolites (3 A, 4A and 5 A). The“finite concentration”technique was used for 4A, and“infinite dilution”technique was used for 3 A and 5A. The experimental isotherms for 4A were found to conform with the Langmuir equation and a linear relationship between the thermodynamic parameters and the carbon number of alkanes was found for all adsorbents.KEY WORDS Enthalpy of adsorption Free energy of adsorption Entropy of adsorption Inverse gas chromatography A type zeolite n-Alkane