Dairesel kaymada etken değişkenlerin şev emniyet katsayısına etkilerinin araştırılması
A Study on the effect of parameters affecting safety factor of slopes under circular failure condition
- Tez No: 114414
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNER ÖNCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
IV ÖZET Açık ocak madenciliğinde önemli bir konu olan şevlerin duraylılığı, özellikle zemin ve ayrışmış veya zayıf kayalarda açılan şevlerde görülen dairesel kayma tipi yenilmeler için incelenmiştir. İlk olarak, şev duraylılığının bir göstergesi olan emniyet katsayısı hesaplama yöntemlerinden bahsedilmiştir. Daha sonra, dairesel kayma tipi yenilmelerin analizlerinde kullanılan yöntemler verilmiştir. Verilen yöntemlerden bu çalışmada kullanılmak üzere seçilen üç yaklaşım; Hoek ve Bray, Sadeleştirilmiş Bishop ve Sayısal Modelleme (FLAC3D) yöntemleri, ayrıntıları ile anlatılmıştır. Hoek ve Bray, Sadeleştirilmiş Bishop ve Sayısal Modelleme (FLAC3D) kullanılarak, şevlerin duraylılığına etki eden parametrelerin farklı değerleri için emniyet katsayısı hesaplan yapılmıştır. Ayrıca çalışmada temel olan sayısal modelleme yönteminde, yenilmede etkili olan parametrelerin farklı değerleri için FLAC3D'de çalıştırılan modellerin çıktıları verilmiştir. Bunu takiben her üç yaklaşım için hesaplanmış olan emniyet katsayılarının karşılaştırılması yapılmıştır. Son bölümde FLAC3D ile yapılan sayısal modeller için yenilme olup olmadığına bakılmış ve sonuçlar ile hesaplanan emniyet katsayısı arasındaki ilişki incelenmiştir. Son olarak da şevin emniyet katsayısı ile şev duraylılığı üzerinde etkili olan parametreler arasında bir ilişki kurulmaya çalışılmış ve bu ilişkiyi ifade eden bir bağıntı verilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In open pit mining, the stability of slopes, especially excavated in soil or weathered rock has been studied under circular failure conditions. First of all, the definitions and calculation methods of safety factor that is an important stability indicator have been mentioned. After mat, the methods used for the circular failure analysis have been given in brief. Three methods selected from previously explained methods; namely Hoek and Bray, Modified Bishop and Numerical modeling (FLAC3D) methods, have been explained in detail. By using these methods, safety factor calculations have been carried out for the various values of the parameters affecting slope stability. For various values of the parameters, the graphical outputs of model runs done in FLAC3D have been also given. In the next section, the safety factors calculated by three methods have been compared with each other. Numerical models in FLAC3D have been investigated for the failure and the relationship between the results and calculated safety factors are examined in the last chapter. Finally, the presence of the correlation between the parameters affecting slope stability and safety factors calculated by numerical modeling approach has been searched and the fitted equation is given.