Süreç iyileştirmede altı sigma yaklaşımı ısıtıcı üretim sürecinde bir uygulama
Six sigma approach in the process improvement an example in the heater manufacturing
- Tez No: 114413
- Danışmanlar: PROF. DR. NİMETULLAH BURNAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET İş yaşantısında başarının anahtarı işi rakiplerinden daha etkin, daha hızlı ve daha iyi bir şekilde doğru olarak yerine getirmekte saklıdır. Günümüzün rekabet koşulları altında ürün geliştirme, imalat ve hizmet endüstrilerinin daha verimli ve etkin hale gelmesi zorunluluk taşımaktadır. Son yıllarda Toplam Kalite Yönetiminin bir uzantısı olarak altı sigma yaklaşımı ortaya çıkmış ve işletmeler bu yaklaşımı bir yönetim felsefesi olarak benimsemeye başlamışlardır. Bu çalışmada altı sigma yaklaşımına değinilmiş, deney tasarımı yöntemi açıklanmıştır. Kalite geliştirmede tasarım eniyileme probleminin çözümünde kullanılacak Taguchi yöntemlerinin teorik yapısı ayrıntılı olarak incelendikten sonra, bir gerçek hayat problemi analiz edilmiş ve sonuçlar değerlendirilmiştir. Anahtar Kelimeler Altı Sigma Deney Tasarımı
Özet (Çeviri)
SUMMARY The key point of success in the business life is the way of doing a job in a more faster, productive and in the right manner compared to your competitors. Under today's high competitive market conditions, it is necessary and is a must to develope products continiously, to improve productivity in the production shop and also to have a continious improvement in the services provided to the customers. In the recent years, the application of six sigma strategies has been accepted as an effective tool besides the Total Quality Management applications. Within this study, you will find a brief description about the six sigma tool and design of experiment procedures. After the thorough examination of the theoretical structure of Taguchi methods which are used for the solution of the design optimization problem for quality improvement has been examined, a real life problem is anaylsed and the results are evaluated. Key Words Six Sigma Design of Experiments