Bazı piridazinon türevleri üzerinde sentetik, teorik ve deneysel hesaplamalar
Synthesis, experimental and theoretical studies on some pyridazinon derivatives
- Tez No: 114415
- Danışmanlar: PROF.DR. CEMİL ÖĞRETİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET Bu çalışmada bazı biyolojik aktif 6-fenil-2,4,5-trihidropiridazin-3-on türevleri sentezlenmiş, proton-alma ve proton-verme davranışları deneysel ve teorik olarak incelenmiştir, incelenen moleküllerin asitlik sabitleri, pKa, spektroskopik olarak saptanmış ve protonlarıma mekanizmalarının aydınlatılmasında kullanılmıştır. İncelenen moleküllerin sıvı fazda oluşum ısıları ve entropi değerleri teorik olarak hesaplanmış ve bu verilerin kullanılmasıyla hesaplanan asitlik sabitleri ile, pKa, deneysel olarak bulunan asitlik sabitleri, pKa, arasındaki uyum incelenmiştir. Ayrıca deneysel ve semi empirik (yarı deneysel ) yöntemlerle bilgisayarda yapılan hesaplamalar kullanılarak, moleküllerin tautomerik yapıları aydınlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this work, some biologically active 6-phenyl-2,4,5-trihydropyridazine-3-one derivatives were synthesized and their proton-loss and proton-gain behaivours were studied. The acid dissociation constants, pKa, of the syntesized derivatives were determined by spectroscopic technique and used for the structure elucidation and protonation mechanism. The heats of formation and entropies were computed by semiempirical methods in the aqueous phase. The obtained data then were used to calculate the calculated acid dissociation constants, pKa. Possible corelations, between the experimentally obtained pKa values and the calculated values were searched. The favored tautomeric structures were tried to be determined and they were compared with the literature findings.