Asfaltın polimer kullanılarak modifiye edilmesi
Modification of asphalt by using polimers
  1. Tez No: 114458
  2. Yazar: HAKAN DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL ÖĞRETİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada asfaltın polimer kullanılarak teknolojik yapısındaki iyileştirmeleri incelenmiştir. Asfalt su izolasyonu, yapıştırma malzemesi, derz dolgu malzemesi ve en yoğun olarak da bitümlü karışımlarda kullanılmaktadır. Bitümlü karışımlarda karışım içindeki asfalt miktarı agregaya oranla çok az olmasına rağmen, asfalt karışımının performansını büyük oranda etkilemektedir. Diğer yandan asfaltın kendine özgü yetersiz özellikleri vardır. Asfalt visko-elastik ve termoplastik bir malzemedir. Bu özelliğinden dolayı uygulanan yükün şiddetine, yükleme zamanına ve sıcaklığa bağlı olarak tam elastik davranış göstermez. Sonuçta kaplamada kalıcı deformasyonlar olur. Düşük sıcaklıklarda kırılgan, yüksek sıcaklıklarda plastik davranış gösterir. Bu ve benzer nedenlerden dolayı asfaltta iyileştirmeler yapılmalıdır. Günümüzde polimerler asfaltta istenen bu iyileştirmeleri büyük oranda karşılamaktadırlar. Uygun seçilen polimer türüne göre, asfaltta istenilen teknolojik gelişmeler sağlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The modification of technological structure of asphalt by using polymers were investigated in this study. The asphalt has been used in water insulation process, as additive, as filler and most widely in bitumen mixture. Although the amount of asphalt in bitumen mixtures is very small, comparing to aggregate, it effects the performance of the mixture greatly. On the other hand the asphalt has some insufficiant properties. The asphalt is an visco-elastic and thermoplastic material. Therefore, depending on the loaded weight, the time of the loading and temperature it doesn't behave an a perfect elastic. It is brittle at low temperatures and behaves as plastic at high temperatures. Due to the mentioned reason some development modifications should be done in asphalt. Nowdays, the polymers are capable of achieving those developments in asphalt up to a great extend, by choosing the right kind of polymer which will effect the desired technological modification.