ISO 9000 kalite güvence sistemleri ve bir işletme uygulaması
ISO 9000 quality and assurance systems an application in an organization
  1. Tez No: 114457
  2. Yazar: HASAN TUNCAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELİH CEMAL KUŞHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
IV ÖZET ISO 9000 Kalite Güvence Standartları son yıllarda dünya ülkelerinde yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Bu standartlar işletmeler arası rekabette de önemli bir yer tutmaktadır. Özellikle Gümrük Birliği' ne girmiş, Avrupa Topluluğu' na tam üye olmaya çalışan ülkemiz işletmeleri açısından da büyük bir ehemmiyet arz etmektedir. Çünkü Avrupa Topluluğu 1993 yılından itibaren bir takım ürünlerde ISO 9000 Kalite Güvence Standartlarını şart koşmuştur. Diğer ürünlerde yasal bir zorunluluk olmasa bile pazarlarda bu standartlar bir reklam aracı olmuştur. Uluslararası ticarette bu belgeye sahip olmak işletmeler için bir rekabet avantajı sağlayacak veya en azından dezavantajı önleyecektir. Aynı zamanda bu dışa dönük yararların yanında, işletme içine yönelik de bir çok yararlar sağlayacaktır. Mesela; Sistematikleşmek, yönetim etkinliği, hataların azalması, etkin iletişim gibi. Bu tezde, konu önce teorik bölümler halinde anlatılmıştır. Daha sonra ISO 9000 Kalite Güvence Sistemini kurmuş olan bir işletmede örnek bir çalışma yapılarak sistemin işletmeye olan etkisi somut olarak görülmeye çalışılmıştır. Uygulamanın sonunda firmaya bir takım öneriler getirilmiştir. Bu tezde varılan sonuç; özetlemek gerekirse, bir kuruluşun kalitesini mutlaka garanti altına alması gerektiği yönündedir. Bunu yaparken hedefi mevcut durumu korumak değil, sıfır hataya ulaşmak olmalıdır. Konuyu bu şekilde ele alan kuruluşun“sürekli gelişmeyi”engelleyen öğelere yer vermemesi ve var olan engelleri kaldırması gerekir. Örneğin, organizasyon yapısı veya temel süreçleri rekabetçiliği sınırlıyorsa, öncelikle bunlar iyileştirilmelidir. Ancak bu alt yapı kurulduktan sonra bir kalite güvence sistemi uygulanmalıdır. Tüm otoritelerin de kabul ettiği gibi, temel hedef“durumu korumak”değil,“sürekli gelişme”dir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY ISO 9000 Quality Standards have attained a world-wide usage. These standards have also become a critical component in the field of inter-firm competition. As for the Turkish firms seeking international competetive advantage especially in the European Customs Union and the European Union countries where the ISO Quality Standards for many products have become a condition in order to be sold since 1993. For some other products, even though such a condition is not still established, these standards are used as a means of advertisement. Attaining those standards have also such internal effects as becoming sistematic and achieving an efficient management with an improved communication and a declininig write of errors. In this thesis, first the theoretical framework of Quality concept is presented. Then, in an organization where the ISO 9000 Quality Standards have already been established a case study is conducted and results are exhibited. At the end, recommendations are offered. The result achieved in this thesis is that a firm' s critical duty is to guarentee its total Quality for its ultimate survival. After this goal, the firm' s main target should be attaining“zero-defect”rather then maintaining the present Quality.The barriers on the road of Quality improvement for example the ineffective organizational structure or fundemental processes, should be renewed in order to reach the main goal of achieving continious improvement.