Kepeztepe-Yürükakçayır sepiyolitlerinin seramik bünyelerde kullanılabilme olanakları
The Possibility of using Kepeztepe sepiolites and Yürükakçayır sepiolites, in ceramic bodies
  1. Tez No: 114464
  2. Yazar: ŞAH SENEM İNANDIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR SARIİZ, PROF. DR. RİFAT BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Eskişehir'in güneybatısındaki Yürükakçayır ile Akçayır köyleri arasında bulunan ve 12 km2 lik bir alanı kapsayan kahverengi (Kepeztepe sepiyolitleri) ve beyaz sepiyolitlerin (Yürükakçayır sepiyolitleri) seramik bünyelerde, özellikle yer karosu massesinde kullanılabilme olanakları araştırılmıştır. Çalışma iki aşamada (kahverengi ve bayaz sepiyolitler olarak) gerçekleşmiştir. Önceden hazırlanan belirli oranlarda kil, feldispat ve kuvars bulunan seramik bünye içerisine ağırlıkça %5, %10, %15 ve %20 oranlarında sepiyolitler ilave edilmiştir. Elde edilen bünyeler önce öğütülüp belli bir tane boyunun altına getirildikten sonra kalıplara yerleştirilerek çubuk, daha sonra presleme yöntemiyle şekillendirilip değişik sıcaklıklarda pişirilmişlerdir. Fakat 1000°C ve 1100°C'de pişirilen numunelerin yer karosu için istenilen standartlarda olmadığı görülmüştür. Deneylerde kullanılacak örneklerin pişirim sıcaklığı için 1150°C esas alınmıştır. Hazırlanan seramik malzemelerin karakterizasyonu için XRD analizleri ile birlikte, kuru küçülme, pişme küçülmesi, kuru mukavemet, pişme mukavemet, porozite, yoğunluk ve su emme gibi fiziko- kimyasal deneyleri yapılmıştır. Kahverengi sepiyolit katkılı numuneler için kuru mukavemet değerleri % 5 sepiyolit ilavesi ile maksimum değere ulaşmıştır. Buna karşılık bünyeye ilave edilen artan kahverengi sepiyolit miktarları ile kuru mukavemet değerlerinin giderek azaldığı görülmüştür. Pişme mukavemet değeri maksimum 348,26 kg/cm2 gibi bir değere ulaşmıştır. Kahverengi sepiyolit oranlarındaki artışlarda ise pişme küçülmesi değerinin yükseldiği görülmüştür. Ayrıca sepiyolit miktarlarının artmasıyla porozite ve su emme değerlerinde de yükselme gözlenmiş ve böylece sepiyolit oranlan ile, porozite ve su emme oranlan doğru orantılı bir ilişki göstermiştir. % kahverengi sepiyolit ilaveleri ile görünür yoğunluk değerleri %5 sepiyolit ile maksimum değeri almış daha sonra düşüş göstermiştir. Diğer bir grup olan beyaz renkli Yürükakçayır sepiyolitlerinde, bünyeye katılan %5, %10, %15 ve %20 miktarıyla elde edilen sonuçlarda ise; kuru mukavemet değerleri yine kahverengi %sepiyolit ilavesinde olduğu gibi maksimum değere ulaşmıştır. Buna karşılık bu değerden sonra bünyeye ilave edilen artan beyaz renkli sepiyolit miktarları ile kuru mukavemet değerlerinin giderek azaldığı görülmektedir. Pişme mukavemeti değerleri ise belli oranda sepiyolit ilavesine kadar artmış ve daha sonra tekrar düşmüştür. Standart reçeteyeII göre 200 kg/cm2 olan pişme mukavemeti değeri, %15 sepiyolit ilavesi ile 230.11 kg/cm2 gibi maksimum bir değere ulaşmıştır. %5 sepiyolit ilavesiyle ise 202 kg/cm2 gibi standart reçeteye en uygun değer elde edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre pişme küçülmesi ve görünür yoğunluk değerleri azalmakta buna karşılık porozite, su emme değerlerinin doğru oranlan olarak arttığı görülmüştür. Her iki sepiyolit örneği için hazırlanan numuneler yapılan fiziksel testlerin sonunda, en son olarak sırlanmış ve tekrar pişirilmek içine fırınlara yerleştirilmiştir. Böylece sır ile uyumları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
S'ÜMMAR* In this study, the possibility of using brown sepiolites ( Kepeztepe Sepiolites) and white sepiolites (Yürükçayır sepiolites), both of which cover an area of 12 km2 and lie between Yürükçayır and Akçayır villages in south-west of Eskişehir, Turkey, in ceramic bodies, especially floor tile biscuits has been investigated. The study aws carried out in two stages ( as brown and white sepiolites). Sepiolites were added into ceramic bodies, which also have clay, feldspar and quartz in certain amounts. The addition rates were % 5, % 10, % 15 and % 20. The bodies obtained were first en mbled to certain size of grain and put into blocks and being shaped with first bar and then pressing methods, they were baked at different temperatures. But the samples baked at 1000°C and 1000°C appeared not to be suitable for producing floor tiles. For the baking temperature of the samples to be used in the experiments, 1150°c was taken as a standard measure. To analyse of the characteristics of ceramic materials prepared, together with XRD analysis, such physical-chemical analysis as dry shrinking, baking shrinking, drying strength, firing strength, porosity, intensity and water absorption were carried out. For the examples with brown sepiolites, drying strength values were maximum with %5 sepiolite addition. In turn, with the addition of increasing amount of sepiolites, drying strength value was observed to decrease. The maximum value was 348, 26 kg/cm2. When there were increases in the rates of brown sepiolite, firing shrinking value increased, too. Moreover, with the increase of sepiolite amounts, porosity and water absorption values increased and, thus, there was a direct ratio between sepiolite rates and porosity and water absorption rates. The apparent intensity values with % brown sepiolite addition reached the maximum value with % 15 sepiolite addition, but later they decreased. With the addition of the other sepiolite group, white sepiolite, in % 5, % 10, % 15, % 20 amounts, some results were obtained. Drying strength values with % 5 sepiolite addition reached maximum value, as in brown sepiolite case. In turn, with the addition of increasing amount of white sepiolite after this value, drying sepiolite value got decreased. Firing strength values increased until the addition of % 5 sepiolite addition but later they decreased.According to standard recipe, firing strength value, which was 200 kg/crn? reached maximum value, which is 202 kg/cm2 with the addition of % 5 sepiolite addition. According to the results obtained, firing shrinking and apparent intensity values decreased; however, they increased as the direct ratios of porosity and water absorption. following the physical-chemical tests which were done with the examples prepared for both of the sepiolite groups, they were glazed as the last step and put into furnace to be baked again. Thus, they were evaluated in terms of their adoption to the glaze.