Gökkuşağı alabalıklarında (oncorhynchus mykiss W., 1792) değişik yemleme miktarlarının canlı ağırlık artışı ve F.C.R (yem değerlendirme sayısı) üzerine etkilerinin incelenmesi
The Effect of different feeding on gaining weight and feed conversion ratio in rainbow trout
  1. Tez No: 114463
  2. Yazar: NEZİR KUYUMCU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUAMMER YETİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET Bu çalışmada Eryılmaz su ürünleri San ve Tic Ltd Şti nin Dereköy / İznik / Bursa işletmesinde gökkuşağı alabalıklarına balık ağırlığının (I.Grup) % 1.9, (II.Grup) % 2.4 ve (III. Grup) adlibituma göre yemlemenin canlı ağırlık artışı ve FCR (Yem değerlendirme sayısı) değeri üzerine etkisi incelenmiştir. Çalışmada boylanmış aynı ağırlıktaki (35 Gram ) 3150 adetlik üçer paralelden oluşan Gökkuşağı Alabalıklarına {Oncorhynchus mykiss W., 1782) 23 m3 lük beton havuzlarda 19 hafta ( 15/5/2001 - 26/12/2001 ) süre ile 17 - 12.5 °C lik su koşullarıda aynı (rasyon) yem değişik miktarlarda yedirilerek sonuçlan gözlenmiştir. Araştırma sonucunda % 1.9 yenilenenler 180 g ağırlığa,1.56 FCR a ve % 404 CAA na, % 2.4 yenilenenler 202 Gr ağırlığa 1.97 yem değerlendirme sayısına ve % 467 canlı ağırlık artışına ulaşmışlardır. Adlibituma göre yenilenenler ise 240 g lık ağırlığa, 1.64 FCR a ve % 572 CAA değerine ulaşmışlardır. Sonuç olarak bu işletmede uygulanacak yemleme politikasının 35 gramdan Porsiyon ( Sofralık ) ağırlığa kadar yemlemenin adlibituma göre yapılmasının balık biyolojisi ve işletme ekonomisi açısından rasyonel olduğuna kanaat getirilmiştir. Anahtar sözcükler : Oncorhynchus mykiss, farklı yemleme miktarı, büyüme, yem değerlendirme sayısı, yüzde canlı ağırlık artışı
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE EFFECT OF DIFFERENT FEEDING ON GAINING WEIGHT AND FEED CONVERSION RATIO IN RAINBOW TROUT. In this study I have checked different feeding percentage system at the trout farm placed in Dereköy îznik Bursa Eryılmaz company. In this test we used the same amount of fishes (3 group X 3 pool X 3150 fishes = 28.350 fishes) avarage 35 grams each in pools. Those testing pools where 23 m3 totaly 23x9=207 m3. This test started 15/08/2000 and ended 26/12/2000 for 18 weeks.Water temperatures were 17 °C and 12.5 °C. The same amount of feed have been used in the pools during this testing period. At the and of this testing period the fishes fed by % 1.9 reached to 180 grams with 1.56 feed conversion ratio, % 404 gaining weight, The fishes fed by % 2.4 reached to 202 grams with 1.97 feed conversion ratio, and % 467 gaining weight. The fishes fed by adlibituma reached to 240 grams with 1.64 feed conversion ratio and % 572 gaining weight. As a result it has been found that feeding method should be adlibituma to reach from 35 grams to a porsion ( 220 grams) In this facility. Key Words : Ochorhynchus mykiss feeding.gaining weight, feed conversion ratio