Dünya ve Türkiye madenciliğinde ISO uygulamaları ve karşılaşılan sorunlar
The Applications of ISO to Turkish and World mining industry and encountered problems
  1. Tez No: 114468
  2. Yazar: MEHMET YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN ANKARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
m ÖZET Kalite Yönetimi, en genel anlamda kuruluşta hedeflenen kalitenin gerçekleşmesi amacı ile sürdürülen planlı ve sistematik faaliyetlerin bir bütünü olarak tanımlanabilir. Kaliteyi sağlamak, onu güvence altında sürekli tutmak, kaliteyi geliştirmek rastlantılarla değil, sistemli çabalarla olur. Ürünlerin veya hizmetlerin son kontrolünün bir kalite sağlama yöntemi olması konusunda oldukça zayıf kalması kalitesizliğin oluşmasını önleyecek bir erken uyarı sistemi gibi çalışacak kalite sağlama uygulamalarının gelişmesini hızlandırmıştır. ISO 9000, ürün veya hizmetin belli bir kalitede olacağını garanti eden bir yönetim modelidir. Ürün veya hizmete verilen bir ödül değildir. ISO 9000 hizmet veya imalat sektöründe Kalite Güvence Sistemini geliştirmek maksadıyla oluşturulmuş bir standartlar kümesidir. Bu çalışmanın ilk bölümünde kalitenin tanımı yapılarak, kaliteye etki eden faktörler üzerinde durulmuştur. Kalitesizliğin maliyetinin Kalite Güvence Sistemi kurmanın maliyetinden çok daha pahalıya mal olduğu açıklanmıştır. İleri ki bölümlerde ise Kalite Güvence Sistemi kurma çalışmaları ve Kalite Yönetimi hakkında bilgiler verilmiştir. Son bölümde ise ISO 9002 serisinin madencilik sektöründe uygulanmasına yönelik örnek bir Kalite El Kitabı sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY Quality management, can generally be defined as whole of actions which are done systematic and planned at the first object. To supply quality and to keep continuous it under the guarantee and to develop quality aren't with chances, are with systematic effors. The final control of products and services remains weak about the subject of the method of quality supplying. This will work as early warning system which will prevent to take from the lack of poor quality and will make faster the development of the applications of quality supplying. ISO 9000 is a management model which guarantees to be the product and the service at the clear quality. It is not a reward which is given to the product and the service. It is a set of standarts which were formed to develop the quality quarantee system. Firstly, the definition of the quality was done. Then, the factors affects the the quality were explained. And then the fact that the cost of the lack of poor quality is more expensive than the cost of setting up of quality guarantee system was described. The information about setting up of quality guarantee system and quality management was given ahead. Finally, the fact that the series of ISO 9002 which is a sample hand book of quality used at the mining application was offered.