Farklı malzemelerin kaynağı
Welding different materials
  1. Tez No: 114467
  2. Yazar: KAĞAN BAŞTUĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NERMİN KURŞUNGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
V ÖZET Tez çalışmasının konusunu, günümüzde uygulama alanı hızla artan farklı malzemelerin birbirleri ile kaynağı oluşturmaktadır. Farklı malzeme kaynağı bir alaşım sistemi içerisindeki grupların ya da farklı alaşım sistemleri içerisindeki iki ana malzemenin birleştirilmesi işlemidir. Farklı malzemelerin birbirleri ile birleştirilmesi ihtiyacı, değişken zorlanma ve ortam şartlarında uygulamaların artışı sonucu ortaya çıkmıştır. Endüstride kullanılan farklı kimyasal bileşimdeki malzeme türlerinin çokluğu ve bunların birbirleri ile kaynağında kullanılabilecek yöntemlerin çeşitliliği nedeniyle bütün bağlantı türlerini ve yöntemlerini bu çalışma içinde ele almak mümkün olmadığından uygulamalarda en sık karşılaşılan malzemeler ve yöntemler incelenmiştir. İlk bölümlerde eritme kaynağı yöntemleri ile, daha sonraki bölümlerde basınç kaynağı yöntemleriyle birleştirilebilen malzemeler ele alınmıştır. Elektrik ark kaynağı kaynaklı bağlantı için gerekli ısının elektrodlar arasında oluşturulduğu ve ark vasıtasıyla sağlandığı eritme kaynağı türüdür. Sürtünme kaynağı bir tür basınç kaynağı olup, malzemenin eritilmeden, sürtünme ısısı ile plastik deformasyona uğratılarak kaynaklandığı bir yöntemdir. Difüzyon kaynağı ise minimum makroskopik deformasyon ile belirli bir süre ısı ve basınç uygulayarak kontrollü difüzyonla oluşturulan katı hal kaynağıdır. Bu yöntemlerin en fazla kullanılan yöntemler olması nedeniyle tez içerisinde en fazla bu konulara değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY The subject of this study is welding different materials together which has an extending field of application today. Welding different materials together is the process of coupling groups in an alloy or two different main materials in different alloy systems. The need of coupling different materials together is the result of the increase in application of variable force and environment conditions. Because of different chemical compounds of material types that are used in industry and the variety of different methods that can be used to weld together, and all the connection types and methods can not be possibly shown in this study, the most common materials and methods in applications have been examined. In the initial chapters the materials that can be coupled by melting welding methods and then in the following chapters the materials that can be coupled by pressure welding methods are handled. Electrical arc welding is a type of melting welding that the heat which is necessary for welding coupling appears between electrodes. Friction welding is a type of pressure welding; a method that the materials are welded without melting but by the plastic deformation that occurs by heat of friction. Diffusion welding is a rigid phase welding that occurs by applying heat and pressure at a certain time by controlled diffusion with minimum macroscopic deformation. Since these methods are most common ones, mostly they are mentioned in this thesis study.