Betonarme kirişlerin donatı hesabı
Calculation of reinforcement for the reinforced concrete beams
  1. Tez No: 114469
  2. Yazar: ABDULLAH DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET TOPÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
IV ÖZET Diğer betonarme elemanlarda olduğu gibi, betonun çekme kuvvetine karşı gösterdiği dayanım düşüktür. Bu düşüklükten dolayı basınç bölgesindeki beton, çekme bölgesindeki çelik çubuklar ile tam kapasiteyle çalıştırılmaya çalışılır. Bu yüzden çelik çubukları en uygun yerlere yerleştirmek için bilgi ve deneyim gerekmektedir. Donatının çeşidi ve miktarı hakkındaki boyutsal işlemler, betonarme kirişler için de kullanılır. Bunun yanı sıra, bu işlemler sonunda, beton ve çelik çubukların birlikte çalışmalarının kontrolleri hakkında kesit gibi bazı problemler ortaya çıkabilir. Bu yüzden bu tip problemlerin çözüm yolu her birinin boyutsal şekillerine göre hazırlanmış formül ve tablolardan yararlanarak farklı malzeme ve donatı kullanmaktır. Bu çalışmada, öncelikle tarafsız eksenin belirlendiği ve sonra da toplam donatı alanını hesaplayan bir bilgisayar programı geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The strenght of concrete against the tensile force is low as the other reinforced concrete components. Because of this, concrete at the compression zone is tried to work at full capacity by using the steel reinforcements at the tensile zone. The duty of steel reinforcements is to take the tensile force. For this reason, designing the steel reinforcements needs knowledge and experience. Designing type and quantity of steel reinforcements is used for the reinforced concrete beams, too. However, some problems may occur after this process, on the control of concrete and steel rods working together such as cross- section. For this reason, these problems are overcame by using different material and steel rod formulas and tables which were prepared according to their dimensons and shapes. In this study, a computer program developed which firstly determines the neutral axis and then calculates the total area of the reinforcement.