Düşük beton dayanımına sahip betonarme kirişlerin eğilme kapasitelerinin belirlenmesi
Determination of flexural capacity in reinforced concrete beams with low strength concrete
- Tez No: 442759
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAMİDE TEKELİ, PROF. DR. FUAT DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Ülkemizdeki mevcut binaların önemli bir kısmı deprem riski altındadır. Binaların deprem güvenliğini etkileyen önemli parametrelerden biri beton dayanımıdır. Mevcut binaların beton dayanımının, proje dayanımdan oldukça düşük olduğu bilinmektedir. Deprem yükü etkisindeki yapının kapasitesi, taşıyıcı sistemi oluşturan elemanların kapasitesiyle birebir ilgilidir. Dolayısıyla elemanlara ait kapasite hesaplarının doğru şekilde yapılması oldukça önemlidir. Kirişlerin eksenel yük seviyesi genellikle çok düşük olduğundan bu elemanlarda moment etkin davranış gözlenmektedir. Kirişlerin moment kapasite hesabında kullanılan denklemler, beton ile donatı arasında tam aderans kabulüne dayanmaktadır. Düşük dayanımlı betonlarda, beton ile donatı arasında tam aderansın sağlandığı söylenemez. Dolayısıyla normal dayanımlı betonlar için önerilen kapasite formüllerinin düşük dayanımlı betonlar için kullanılması yanıltıcı olmaktadır. Bu çalışma kapsamında, eğilme davranışının hakim olduğu kiriş elemanlarda, düşük beton dayanımının eğilme kapasitesi üzerindeki etkisi deneysel ve analitik olarak incelenmiştir. Kuramsal ve deneysel olarak elde edilen kapasite değerleri karşılaştırılarak sonuçlar yorumlanmıştır. Çalışma kapsamında farklı boyuna donatı, enine donatı ve beton dayanımına sahip 16 adet kiriş numune üretilmiştir. Bu çalışmada düşük dayanımlı betona sahip kiriş elemanların kapasite hesaplarında kullanılabilecek bir denklem önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
A major part of the existing structures in our country is vulnerable to earthquakes. The strength of concrete is one of the most important parameters affecting earthquake safety of buildings. It is known that actual concrete strength of existing buildings is quite lower than the design strength. The lateral load capacity of a structure under earthquake loading depends on capacity of structural elements. Therefore, determination of member capacities become very important. Since axial load level of beams is low, bending is dominant behavior in these elements. The equations which are used in bending capacity calculation of beams are based on complete adherence assumption between the steel reinforcing bar and the concrete. It is known that there is not such a complete adherence in beams with low concrete strength. Thus, the bending capacity equations suggested for beams normal strength concrete is not valid for in beams with low strength concrete. In this study, behavior of reinforced concrete flexure dominant beams with low strength concrete was examined experimentally and analytically. The capacities obtained from experiments are compared with the theoretical calculations. 16 reinforced concrete beam specimens with different compression strength, longitudinal and transverse steel reinforcement bars, which influence the behavior of reinforced concrete sections, were constructed and tested. An equation that can be used in capacity calculations of beam elements with low strength concrete is suggested.