Yaşlanma ile birlikte DNA'da artış gösteren metilasyon değişimlerinin biyoteknolojik ve sitogenetik yöntemlerle araştırılması
Study of biotechnological and cytogenetical methods with age-associated changes in DNA methylation
- Tez No: 114470
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE MERCANGÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
ÖZET DNA 'da yaşlanmayla birlikte artış gösteren tamiri güç hasarlar, genetik materyaldeki gen ve kromozom düzeyindeki düzensizlikler tamamen yaşlanma ile paralel olarak ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmada DNA'da gözlenen kırılmalar ve mitotik hatalar sonucu ortaya çıktığı kabul edilen“mikronükleus”sıklığının yaşlanma ile birlikte artış gösterdiği tespit edildi. Bu amaçla 12-72 yaş arasında 16 kadın ve 14 erkek toplam 30 bireyin periferik kan kültürlerinde MN sayımı yapıldı. Yaş artışı ve MN sıklığı arasında (r = 0.982) %98 lik bir ilişki olduğu saptandı. Yaşlanmayla birlikte hayat boyu maruz kalınan mutagenik, karsinogenik veya genotoksik etkenler ile UV ışınları, serbest radikallerin olumsuz etkileri, mtDNA mutasyonları gibi çeşitli nedenlerden dolayı kromozomlarda kırıklar meydana gelmekte ve bu kırıkların sıklığı SCE (Sister Chromatid Exchange) diğer bir değişle KKD (Kardeş Kromatid Değişimi) yöntemi ile nispeten tespit edilebilmektedir. Çalışmamızda 12-72 yaş arasında 20 bireyden alınan periferik kan lenfositlerine farklı dozlarda (0.1-0.25-0.50-1.00-2.50- 5.00 mg/ml) BrdU uygulandı ve oluşan kromozom kırıklarının oram SCE yöntemi ile tespit edildi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The genetical backround of aging includes very complex and interrelated events. Genetical and chromosomal aberrations cause damages in DNA which are often difficult to repair and these occur more frequently with aging. Micronucleus (MN) results from breakages and mitotic errors in DNA. In this study, we examined the change in the frequency of micronucleus throudh aging. 14 men and 16 women whose ages range from 12 to 72 years were included in this study. We counted MNs from the peripheral blood cultures. There was a 98% (r=0.92) correlation between increases in the age and MN frequency. Through aging mutagenic, carcinogenic or genotoxic agents with UV rays, free radicals and mtDNA mutations cause chromosomal breakages. The frequency of these breakages can be detected with sister chromatid exchange (SCE). In our study, we applied BrdU to the peripheral blood lymphocytes of 20 healty adults ranging from 12 to 72 years. The frequency of chromosomal breakages was studied with SCE.