Genelleştirilmiş regle yüzeylerin kesit eğriliği üzerine
Onthe Section curvature of the generalized ruled surfaces
- Tez No: 114473
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CUMALİ EKİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Bu çalışmamız iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, tez içinde kullanılan bazı tanım ve teoremlere yer verilmiştir, manifoldlarla ilgili temel kavramlar, En de (k + l)-boyutlu genelleştirilmiş regle yüzeylerin temel özellikleri ve eğrilikleri ile ilgili kavramlar verilmiştir. ikinci bölümde, En öklidyen uzayında genelleştirilmiş regle yüzeylerin kesit eğriliği kavramı ele alınmıştır. Regle yüzeylerin eğrilikleri ile ilgili bazı sonuçlar bulunmuş ve Beltrami Euler Kesit Eğrisi Formülü, Lamerle Kesit Eğrisi Formülü, Beltrami Meusnier Formülü elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY This thesis consist of two chapters. In the first chapter, we give the definition of some basic concepts used troughout the thesis. We study the concepts related with manifolds, the basic properties of (k + 1) dimensional generalized ruled surfaces in En. In the second chapter, we give the definition of sectional curvature of the generalized ruled surface in the Euclidean space En. We optain some results about the curvatures of the generalized ruled surfaces and Beltrami Euler Section Curvature formula, Lamerle Section Curvature formula, Beltrami Meusnier formula.