Zeolitlerin toprak kullanımı
Soil usage of zeolites
- Tez No: 114478
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TEVFİK ÜNALDI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Zeolitler, alkali ve toprak alkali elementlerin kristal yapıya sahip sulu aminosilikatları olarak tanımlanırlar. Zeolitler üç temel özellikleriyle karakterize olurlar: moleküler eleme, iyon değiştirme ve adsorpsiyon. Bu üç özellik çok değişik kullanım alanları için zeolitleri uygun alternatif maddeler haline getirmektedir. Bu çalışmada, toprakta zeolit kullanımları, bitkiler için gerekli olan besin elementlerinin zeolitlerle toprağa verilmesi ve toprağa verilen bitki besin elementlerinin zeolitlerle kullanılabilirliğinin artırılması, radyoaktif elementler ve ağır metallerle kirletilmiş toprakların zeolitlerle temizlenmesi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Zeolites are defined as crystalline hydro aluminosilicates which has alkali and earth alkali elements. Zeolites are characterized with three main properties; molecular sieve, ion exchange (cation) and adsorption. All these properties make them suitable alternative material's for various applications. In this study, we are investigated to use of zeolite in soil, giving soil on zeolite of necessary nutrient elements for plants and increasing can be use these, use of zeolites to prevent radioactive elements and heavy-metal pollution of soil.