Değişmeli cebirler üzerinde profinite çaprazlanmış modüller
Profinite crossed modules on commutative algebra
  1. Tez No: 114479
  2. Yazar: ENVER ÖNDER USLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
IV ÖZET Değişmeli Cebirler Üzerinde Profinite Çaprazlanmış Modüller üzerine ha zırlanan bu yüksek lisans tezi, dört bölümden oluşmaktadır, ilk bölümde, bu çalışmamızda sıkça kullandığımız, topolojik grup, topolojik halka, topolojik modül ve topolojik cebir teorisinin bazı temel kavramlarına yer verilmiştir, ikinci bölümde profinite grupların tanımında önemli yer teşkil eden invers lim itlere yer verilmiş ve üçüncü bölümde profinite grup halka ve cebir yapısı ince lenmiştir. Son bölümde ise değişmeli cebirler üzerinde profinite çaprazlanmış modüllerle ilgili bazı tanım ve temel özelliklere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This master thesis on the Profinite crossed modules on the commutative algebras consists of four chapters. In the first chapter we recall some basic properties about the theory of topological groups, topological rings, topolog ical modules and topological algebras. In the following second chapter the inverse limits which play an important role in definition of profinite groups are given. In the third chapter definitions and basic proporties of profinite groups, rings, modules and algebras are given. Finally in the last chapter some definitions and basic properties of profinites crossed modules on the commutative algebras are given.