Palet ağırlığının pompa performansına etkisi
Effect of vane weight to vane pump performance
  1. Tez No: 114481
  2. Yazar: LEVENT ÖZUMAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR PANCAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
ÖZET Hidrolik enerji statik halde duran akışkanın enerji verilerek dinamik hale dönüştürülmesi sırasında elde edilen bir enerji türüdür. Genellikle büyük kuvvetler gerektiğinde kullanılmaktadır. Hidrolik enerjinin elde edilmesi amacıyla oluşturulmuş çok çeşitli tasarımlar vardır. Bu çalışmada sık olarak kullanılan birkaç tasarım hakkında bilgi verilmiştir. Daha sonra ise paletli pompalar ile ilgili deney sonuçları ve sonuçlar ile ilgili yorumlar verilmiştir. II
Özet (Çeviri)
SUMMARY Hydraulic energy is obtained by changing situation of liquid from static to dynamic by adding energy. Usually it is used when huge forces required. There are many kind of projects to obtain hydraulic energy. Some kind of projects are commonly used are explained in this project. The results of researches and conglusions about vane pumps are given at the end. Ill