Biyosürfektanların antimikrobiyal etkilerinin araştırılması
Investigation of biosurfactant's antimicrobial effects
- Tez No: 114500
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UĞUR SIDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Birçok mikroorganizma çok değişik karbon kaynaklan kullanılarak üretildiklerinde farklı tipte biyosürfektanlar sentezleyebilirler. Mikrobiyal yüzey ajanlar veya biyolojik sürfektanlar olarak da bilinen biyosürfektanlar sentetik sürfektanlara göre birçok avantaja sahiptir : Biyosürfektanlar bazı durumlarda sentetik sürfektanlardan farklı yüzey aktif özellikler gösterirler, bu da endüstriyel uygulamalar için yeni olanakları ortaya çıkarır ; Mikrobiyal yüzey ajanlar geleneksel bir çok sürfektana göre özel uygulamalar için de çok daha etkilidir ve biyosürfektanlar genellikle non toksik ve biyolojik olarak parçalanabilir özelliktedir. Bu çalışma ülkemiz ekosistemine adapte olmuş Pseudomonas sp. suşundan elde edilen biyosürfektanın ( ramnolipid ) antimikrobiyal etkilerinin araştırılması prosesini sunmaktadır. Bu amaçla sekiz adet test mikroorganizması seçildi. Denenen test mikroorganizmaları üzerindeki antimikrobiyal etki Minumum inhibitor Konsantrasyonu (MİC) ve Plak-Diffüzyon Testi yöntemleriyle saptandı. Tespit edilen Minumum inhibitor Konsantrasyon değerleri Candida albicans için 30 u.g/mL, Escherichia coli için 20 ug/mL, Staphylococcus epidermidis için 30 ug/mL, Bacillus subtilis için 40 ug/mL, (3 hemolitik Streptococ için 70 ug/mL, Pseııdomonas aeruginosa için 250 ug/mL, Staphylococcus aureus ATCC 25923 için 230 ug/mL, Staphylococcus aureus ATCC 29213 için 350 u.g/mL olarak saptanmıştır. Ramnolipid diskleri için en yüksek aktivite P hemolitik Streptocococ için, en düşük aktivite ise P. aeruginosa bakteri kültürleri için saptanmıştır. Bu kültürler için inhibisyon zon çaplarının ortalama değerleri sırasıyla 23,8 mm ve 7,2 mm'dir. Biyosürfektanın (ramnolipid) antimikrobiyal etkiye karşı denenen test mikroorganizmalarından Gram pozitif ve Gram negatif bakterilere ve mayalara aktivite gösterdiği tespit edildi.Anahtar kelimeler : Biyosürfektan (ramnolipid); antimikrobiyal etki; Pseudomonas sp.
Özet (Çeviri)
Many microrganisms can synthesize different types of biosurfactants when they are grown on different sources of carbon. Biosurfactants that are also known as microbial surface agent or biological surfactants have many advantages compared to synthetic surfactants. Biosurfactants, in same cases, show surfaces active properties different industrial applications possible. Microbial surface agents are more efficient in some special applications compared to many usual surfactants. In addition, biosurfactants are usually nontoxic and could be degraded biological. The aim of the work is investigation of the antimicrobial effects of biosurfactant rhanmolipid which is obtained from Pseudomonas sp., a microorganism well adapted to our country's ecological system. For this purpose we chose eight different test microorganisms. We determined the antimicrobial effect of rhamnolipid on test microorganisms by Minimum Inhibitor Concentration (MIC) and Plac-Diffusion test methods. The observed MIC values for the test microorganisms are as the following; Candida albicans (30 jj.g/mL)., Escherichia coli (20jig/mL), Staphylococcus epidermidis (30 u,g/mL), Bacillus subtilis (40 u,g/mL), (3 hemolitik Streptococ (70 ug/mL), Pseudomonas aeruginosa (250 p.g/mL ), Staphylococcus aureus ATCC 25923 (230 ug/mL), S aureus ATCC 29213 (350 ug/mL). The highest activity for the rhamnolipid disks was obtained for {3 hemolitik Streptococ, the lowest activity was for Pseudomonas aeruginosa. For these bacterial cultures,the inhibitory zone values are 23,8 mm and 7,2 mm, respectively. It has also been observed that the biosurfactant rhamnolipid shows an inhibitory activity toward both gram positive and gram negative bacteria and yeast.Key Words : Biosurfactant (rhamnolipid), antimicrobial effect, Pseudomonas sp.