İskenderun Körfezi'nde dikenli vatozun (dasyatis pastinaca L., 1758) yaşı, büyümesi, üremesi ve beslenmesi
Age, growth, reproduction and food of common stingray (dasyatis pastinaca L., 1758) in Iskenderun Bay
  1. Tez No: 114513
  2. Yazar: NAGİHAN BİLER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİ İŞMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET İSKENDERUN KÖRFEZİ'NDE DİKENLİ VATOZUN (DASYATİS PASTİNACA L. 1758) YAŞI, BÜYÜMESİ, ÜREMESİ VE BESLENMESİ Bu çalışmada, İskenderun Körfezi'nde dikenli vatozun (Dasyatis pastinaca) yaş kompozisyonu, büyüme parametreleri, üreme zamanı, ilk cinsi olgunluk boyu ve besinleri araştırılmıştır Dişiler toplam bireylerin %43 'ünü, erkekler %57 'sini oluşturmuştur.Dişilerin toplam boylan 20.5-88 cm (disk çapı 8-51 cm), erkeklerin 20-73 cm (disk çapı 7-34 cm) arasında değişmiştir. Boy-ağırlık ve disk çapı-ağırlık ilişkileri sırasıyla: W=0.00144L3-31 ve W=0.02168L3-26 olarak tespit edilmiştir. Omurlardan yapılan yaş tahminleri von Bertalanffy denkleminin büyüme parametrelerini hesaplamada kullanılmıştır. Hesaplanan parametreler: Loo=240.4 cm, K=0.033, to=-2.71 dir. Maksimum yaş 10 olarak belirlenmiştir. Dikenli vatozun yaz aylarında (Mayıs - Eylül arası), en yoğun şekilde Haziran' da ürediğini göstermiştir. Erkeklerin tamamı (%100) ilk cinsi olgunluğa 50 cm (DG=26 cm), dişiler 60 cm (DG=28 cm) boyda ulaşmışlardır. Toplam 3921 prey sayılmıştır. Dolu midelerin oram %78.9, boş midelerin oram %21.1 olarak tespit edilmiştir. Ağırlıklı olarak Crustacealar üzerine beslenmişlerdir. 2001, 49 sayfa Anahtar kelimeler : İskenderun Körfezi, dikerdi vatoz, yaş, büyüme,üreme, beslenme
Özet (Çeviri)
n ABSTRACT AGE, GROWTH, REPRODUCTION AND FOOD OF COMMON STINGRAY (DASYAI7SPAS7İNACAL. 1758) IN İSKENDERUN BAY In this study, the age composition, growth parameters, spawning time, length at sexual maturity, food composition of common stingray (Dasyatis pastinaca) were studied in İskenderun Bay. Females made up 43% and males 57% of the species. The total length of females ranged from 20.5 to 88 cm (disc length 8-51 cm), and of males from 20 to 73 cm (disc length 7-34 cm). The length-weight and disc length-weight relationships were estimated as W=0.00144L3-31 and W=0.02168L3-26, respectively. The age data derived from vertebrae readings were used to estimate the growth parameters of the von Bertalanfly equation. The estimated parameters were: Loo=240.4 cm, K=0.033, to=-2.71. The maksimum age was determined as 10 for all species. The birth time of common stingray occurred in summer (from May to September), with a maximum in June. First maturity length was estimated to be 50 cm for males (DG=26 cm) and 60 cm (DG=28 cm) for females. Total 3921 preys were counted. Full stomach rate and empty stomach rate were determined as 78.9% and 21.1% respectively. Common stingray fed mainly on Crustacea. 2001, 49 sayfa Anahtar kelimeler : İskenderun Bay, common stingray, age, growth, reproduction, food