Hatay ilinde yaprak kıvırcıklık virüsünün (GLVR I+III) mevsimsel organlara göre dağılımının ELISA yöntemiyle belirlenmesi
The Detection of grapevine leaf roll virus (GLVR I+III) according to phenological stages and plant organs in Hatay province by ELISA
- Tez No: 114515
- Danışmanlar: PROF.DR. KADRİYE ÇAĞLAYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 28
Özet
ÖZET Hatay yöresinde 1999-2000 yıllarında yürütülen bu çalışmada asma bağ alanlarında gözlenen virüs hastalıklarından Asma Yaprak Kıvırcıklık virüsünün (Grapevine leaf roll virus I ve III ) fenolojik dönemlere ve organlara göre dağılımı ELISA testi ile belirlenmiştir. Bu bölgede virüsün saptanabilmesi için en uygun dönemler Ağustos, Eylül ve Ekim ayları olarak belirlenirken bu dönemdeki en uygun organlar kök, yaşlı ve genç yaprak, koruk, olgun meyve ve kabuk dokusu olarak saptanmıştır. Dormant dönemde virüs sadece kabuk dokusunda saptanırken ilk bahar döneminde sadece çiçek salkımlarında saptanabilmiştir. 2001,23 sayfa Anahtar kelimeler : GLRV I, III, Fenolojik Dönem, Asma Organları, ELISA.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT This study determined the distribution of grapevine leaf roll virus I ve III (GLRV. I and GLRV III) that is found in grapevines of Hatay province according to phenological stages and plant organs using ELISA during the period of 1999-2000. The months of August. September, and October were determined to be the most suitable periods for detection of to detect the virus whereas root, major and young leaves, unripenned berries and skin tissue were determined to be the suitables organs. The virus that is in dormant period was only virus determined in skin tissue, however, during the period of spring season it is determined in flower clusters. 2001, 2 S pages Key Words : GLRV I, GLRV III, phenologic stage, vine organs, ELISA.