SEKA atıksularının deniz suyuna etkilerinin araştırılması
A Research of the effects of SEKA pulp mill's wastewater to marine environmental
  1. Tez No: 114523
  2. Yazar: MAHMUT KUŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
IV ÖZET Bu tezde SEKA Dalaman İşletmesi atık sularının derin deniz deşarjı bir yıl sure ile üç aylık aralarla izlenmiştir. Belirlenen 39 farklı noktadan alman numunelerde pH, iletkenlik, ve çözünmüş oksijen miktarları hemen tayin edilmiş diğer analizler ( nutrient, toplam organik karbon, BOI, KOI, ağır metal v.s. ) ise laboratuvarda yapılmıştır. Sediment örnekleri beş ayrı noktadan toplanmış, analizleri laboratuarda yapılmıştır. Bu çalışmada Dr. Lange Spektrofotometresi, Elementel Analiz ve Atomik Absorbsiyon Spektrofotometresi teknikleri kullanılmıştır. Sediment numunelerinde ağır metal tayini için mikrodalga çözündürme metodu kullanılmıştır. Elde edilen değerlerin yıl boyu ölçülen maksimum ve minimum noktalan tespit edilmiştir. Bu değerler literatürlerle karşılaştırılmış ve ölçülen parametrelerin literatürlerle uyumlu olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis, the waste water from Dalaman SEKA pulp mill was monitored for one year at three seasons. Water samples were collected from 39 different points, pH, conductivity and dissolved oxygen quantity were directly analyzed and other related ( nutrients, total organic carbon, BOD, COD, heavy metals etc. ) analyses were progressed in our laboratory. Sediment samples were collected from five different points. Sediment samples analyses were progressed in our laboratory. In this study, Dr. Lange spectrophotometer, Elementel analyzer and Atomic Absorption spectrophotometer techniques were used. In the preperation of sediment samples for heavy metals in microwave dissolvation method was used. The data were collected as maximum and minimum points for a period of one year. These results are acceptable compared with literatures.