Betonarme çerçevelerde kiriş-kolon birleşim dayanımları
Beam and column connection strength reinforced concrete frames
  1. Tez No: 114544
  2. Yazar: MUSTAFA KEMAL BAĞIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVZAT KIRAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 245
Özet
ÖZET Betonarme yapıların sağlıklı olarak çalışması için özellikle sistemdeki birleşim bölgelerinin hassasiyetini gözönünde bulundurmak gerekmektedir. Çünkü betonarme yapılarda farklı yüklemeler altında en fazla hasara uğrayan bölge kolon-kiriş birleşim bölgeleridir. Tasarım ve projelendirme esnasında, kolon-kiriş birleşim bölgelerindeki donatılandırma işlemi gerçek davranışlara ve gerekli koşullara uyularak yapıldığında betonarme taşıyıcı sistemi emniyetle korumuş olmaktayız. Yapıların projelendirme aşamasında kullanılan üç adet statik program incelenen yapı üzerinde kullanılarak analiz edilmiştir. Bu programların karşılaştırılmalı değerlerinden çıkan sonuçlar değerlendirilmiştir. Burada çözümlerin tahkikleri yapılırken yürürlükte olan yönetmelik gereğince uyulması gereken koşullar mesnet alınmıştır. Dolayısıyla çıkan sonuçların sunulmasından daha önemlisi, uyulması gereken koşul düzenlemeleri yapılması gerektiği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT These“Thesis notes”are the outcome of the many years. These notes have been developed for the course on reinforced concrete structural design and analysis offered to the sixth years students at the department of civil engineering of the Osmangazi University. The emphasis has been on the various Turkish standards. The notes are complete which is going to be on“Beam-Coloumn joints”with the safety of the joints and present availability of computers, numerical methods are increasingly used in the pratical analysis of the reinforced concrete structures. The use of finite differences in the design and analysis of structures joint of beams and coloumns elements. We can now consider the plastic analysis of frames in general. A sufficient number of plastic joint hinges are introduced at assumed locations to form a mechanism, and the corresponding collapse load is calculated by virtual work. The value determined in this way is an upper bound on the correct load capacity. In practiced calculation, the correct mechanism may be reached by considering elemantary mechanism and combining them to obtain the lowest that is the correct load capacity.