Oracle veritabanında web uygulaması geliştirme programı hazırlanması
Preparing a web application development program in oracle database
- Tez No: 114543
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİHAT ADAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
iii Özet İnternette ilk kullanılan statik HTML sayfalarına gömülen nesne ve benzeri elemanlardan sonra, günümüzde kullanıcı ile etkileşimli dinamik WEB sayfaları ön plana çıkmıştır. Dinamik WEB sayfaları istemci/sunucu mantığı çerçevesinde kullanıcıdan bir internet tarayıcısıyla alman bilgilere göre veritabanına erişim, veri tabanından bilgilerin alınması veya bilgilerinin veri tabanına aktarılması ve sonuçların yine kullanılan tarayıcıyla kullanıcıya gösterilmesiyle oluşur. Veritabanı ile bağlantılı dinamik WEB sayfalan hazırlayabilmek için hem veri tabanları ve veritabanı programcılığı hem de internet programcılığı hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Bu çalışmada Oracle veritabanı ve WEB üzerinden veri tabanlarına erişim teknikleri incelenerek internet programcılığı ve veri tabanları hakkında yeterli bilgiye sahip olmayan kişilerin kolaylıkla ORACLE veritabanı üzerinde istedikleri bilgiyi tanımlamalarım ve bunu WEB üzerinden yayınlamalarını sağlayacak bir program geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY After the use of static HTML pages with embedded controls, user interactive web pages are highlighted. Dynamic WEB pages are created to access database by getting information from users with an internet browser, accessing the database, getting the information and sending data back to user in client/server logic. To develop dynamic WEB pages that access to a database, developer should know both database and internet programming. In this study, the Oracle database structure and database access methods are examined and a WEB application development program in Oracle database has been developed to help users, who are not familiar with internet and database programming.