Elazığ Ferrokrom Tesisi'nde üretim kayıplarından oluşan maliyetlerin sistem güvenilirliği ile belirlenmesi
Determination of losts costs in production period by using system reliability in Elazığ Ferrochrome Plant
- Tez No: 114545
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN ANKARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET Bu çalışma, Elazığ Ferrokrom Tesisi'nde üretim kayıplarından oluşan maliyetlerin sistem güvenirliği ile belirlenmesi, İstatistiksel Kalite Kontrol Yöntemleri kullanılarak üretim aşamalarındaki aksaklıkların tespiti ve Normal Dağılım Yöntemi yardımı ile tesis metal kurtarma randımanının hesaplanarak, tesisisin çalışma koşullarının daha hassas ve doğru bir biçimde ortaya konulması ile ilgilidir. Bu amaçla, Elazığ Ferrokrom Tesisi'nde bir yıl içerisinde üretim esnasında meydana gelen aksaklıklar tespit edilerek, tablo halinde hazırlanmış ve oluşan üretim kayıpları ile bunların getirdiği maliyetler belirtilmiştir. Ayrıca Ferrokrom üretiminde kullanılan hammaddenin (C^Ch), Ferrokrom'un (FeCr) ve cürufun bir yıl süresindeki laboratuar analiz sonuçları derlenerek tablolar halinde hazırlanmıştır. Bu değerler ışığında, haftalık ortalama tenörler, miktarlar, standart sapmalar ve değişim aralıkları hesaplanmıştır. Yapılan bu hesaplamaların sonuçlarına göre hammadde, ferrokrom, cüruf için Xort. Kontrol.Grafikleri ve Değişim Aralığı (R) Kontrol Grafikleri oluşturulmuştur. Bu grafikler yorumlanarak tesisin yıl içindeki üretim kayıplarının ne zaman ve hangi değişkenden dolayı meydana geldiği hakkında fikir edinilebilmesi sağlanmıştır. Eldeki bir yıllık laboratuar analizlerinden faydalanılarak hammadde ve ferrokromdaki Krom içerikleri günlük bazda ayrı ayrı hesaplanmıştır. Krom İçeriklerinin haftalık ortalamaları ve standart sapmaları hesaplanarak tesisin metal kurtarma randımanı Normal Dağılım metoduna göre belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlardan; Normal Dağılım Metoduna göre metal kurtarma randımanının hesaplanmasının daha hassas ve sağlıklı sonuçlar vereceği ve İstatistiksel Kalite Kontrol Yöntemleri ile Kontrol Grafikleri yardımıyla tesiste meydana gelen üretim kayıplarının ne zaman ve hangi değişkenlerden dolayı meydana geldiği hakkında fikir edinilebileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY This thesis is, about determining losts costs in production by using system reliability in Elazığ Ferrokrom Plant. It was also used statistical quality control methods to determine defectionus in production steps. In addition with the help of Normally Distribution method calculating plant metal save performance. Normally working condition of the plant was appeared in more sensitive and more accurate way. To reach aim, it was determined defections in production period in Elazığ Ferrokrom Plant for a year. These results was represented on tables and it was also showed production costs losts and come from the production losts. Besides raw material's ( O2O3 ), Ferrokrom's and slag's labroratory analysis results during one year was compiled with tables. Using this values, weekly average tenors, amounts, standart deviations and variation intervals were calculated. In accordance to this calculation's results, Average ( Xon.). Control Graphics and Variation intervals ( R ) Control Graphics were constituted for raw material, ferrkrom and slag. By interpreting these graphics I aimed to give an idea about which variable is reason for the production losts costs and also when these eventes occured in a year in the plant. It was calculated the daily chrome contents in raw material and ferrokrom by using annual laboratory analysis. Weekly varients of chrome contents and weekly standart devrations of chrome contents were calculated then the plant's metal save performance was determined according to Normally Distribution method. From the results, it was understood that calculation of metal save performance by using normally distrubition method gives more sensitive and more accurate results. With the help of statistical quality control methods and control graphics can give idea about which variables are effected on production losts and when does it can be.