Hofmann-en-tipi klatratların kırmızı altı spektroskopik bölgesinde incelenmesi; M(1,2-diaminoethane)mNi(CN)4.nG; (M=Cd veya Ni;m=1 veya 2 G=aromatik konuk moleküller)
The investigation of hofmann-en-type clathrates in the infrared spectra region; M(1,2-diaminoethane)mNi(CN)4.nG; (M=Cd or Ni;m=1 or 2 G=aromatics guest molecules
  1. Tez No: 114555
  2. Yazar: SUAT PAT
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÜNEŞ S. KÜRKÇÜOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Bu çalışmada kimyasal yollardan elde edilen M(l,2-Diaminoethan)mNi(CN)4.nG (M= Cd ya da Ni; m=l veya 2; G= Aromatik konuk moleküller) formülüyle temsil edilen Hofmann-en-tipi klatratların kırmızı altı spektrumları elde edilmiştir. Spektral veriler bu klatratların konak yapılarının Hofmann-tipi klatratların konak yapılarına uygun olduğunu göstermektedir. Bu spektral veriler 1,2-Diaminoethan (Etilendiamin) moleküllerinin Hofmann-tipi üç boyutlu konak-konuk yapı oluşturacak şekilde M -Ni(CN)t\m polimerik tabakalarının M metaline azot uçlarından çift dişli ligand olarak bağlandığını göstermiştir. Yapıda oluşan boşluklara ise konuk molekül G (Benzen, Toluen, Anilin) yerleştirilmeye çalışılmıştır. m=l için, Benzen ve Toluen molekülü yapıdaki boşluklara girerken Anilin molekülü yapıya girmemiştir. m=2 için ise tüm konuk moleküller konak yapıya farklı oranlarda girmiştir. Bu çalışmada elde edilen komplekslerin ara bölge boşluğuna hapsedilen maksimum konuk molekül miktarı gravimetrik olarak hesaplanmıştır ve bu klatratların 4000-400 cm'1 spektroskopik bölgesinde kırmızı altı spektrumları elde edilerek incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the infrared spectra of Hofmann-en-type clathrates formulated as M(l,2-Diaminoethan)mNi(CN)4.nG (M= Cd or Ni; m=l or 2; G= Aromatics guests molecules) and produced chemically are obtained. It was seen from spectral data that the host structures of these clathrates is in agreement with that of Hofmann-type clathrates. These spectral data showed that 1,2-Diaminoethane (Ethylenediamine) molecules are bounded as bidentate ligand from the ends nitrogen (N) to the metal of (M - NiiÇN)^ polymeric shells in the way of producing three dimensional Hofmann- type host-guest structure. It has been tried to clathrate the guest molecules G (G= Benzol, Toluol or Aniline) to the vacancies took place in the structure. For m=l, Benzol and toluol molecules clathrated in the vacancies of the host compounds while aniline molecules didn't. For m=2, all of the aromatics guest molecules clathrated in the vacancies of the host compounds at the different rates. The guest molecules were clathrated in the cavities between the sheets in the complexes which were produced in this study using gravimetric methods. The maximum amount of guest molecules in host structures were calculated by means of gravimetric calculations. Finally, the infrared spectra of these clathrates were obtained between the range of 4000-400cm"1.