Çimento toz emisyonlarına maruz kalan insanların plazmalarında Ni, Cd, Cr ve Co elementlerinin ve eritrosit membran transport enzim düzeylerinin belirlenmesi
Determination of the levels of erythrocyte membrane transport enzymes and the concentrations of the elements Ni, Cd, Cr and Co in plasma of the people exposed to cement dust emission
  1. Tez No: 114556
  2. Yazar: TAMER AKAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TEMİR ALİ DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
11 ÖZET Bu çalışmada çimento toz emisyonlarına maruz kalan insanların plazmalarında toz emisyonlarından kaynaklanabilecek Ni, Cd, Cr ve Co elementlerinin ve eritrosit membranlarındaki transport enzim düzeylerinin belirlenmesi amaçlandı. Bunun için Eskişehir Çimento Fabrikası'nın bulunduğu Çukurhisar kasabasında fabrika civarında ikamet eden farklı yaş gruplarından olan gönüllü bireylerden deney grubu oluşturuldu. Böylelikle membran transport enzimleri olan Na+/ K+ATPaz ve Ca“”"/ Mg++ATPaz'ın farklı yaş gruplarındaki düzeyleri tespit edildi. 1999 Temmuz ayı içerisinde iki ayrı tarihte kontrol bölgesinden ve çimento toz emisyonlarına maruz kalan bölgeden alınan kan örneklerinin plazma kısımları ayrıldıktan sonra plazmalarda Ni, Cd, Cr ve Co elementlerinin analizleri Grafit Fırınlı Atomik Absorbsiyon Spektrofotometresi ile yapıldı. Çimento toz emisyonlarına maruz kalan bölgedeki insanlardan alman kan örneklerinin plazma element konsantrasyonları, kontrol grubuna ait plazma element konsantrasyonlarıyla karşılaştırılarak değerlendirildi. İstatistiksel değerlendirmede çimento toz emisyonlarına maruz kalan bölgedeki insanların plazmalanndaki Ni ve Cr konsantrasyonu, kontrol grubu değerlerine göre yüksek bulundu ve iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu. Cd ve Co konsantrasyonlarında ise iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamadı. Ayrıca 3 ayrı yaş grubunda 8'er kişilik örneklerle yapılan çalışmada eritrosit membran transport enzimleri Na+/ K+ATP az ve Ca**/ Mg^ATP az düzeyleri belirlendi. Yaş grupları arasındaki enzim düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamadı.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY The subject of this work is to determine the amount of the elements Ni, Cd, Cr and Co in the plasma of the people exposed to emissions of cement dust and to define the levels of transport enzymes in their membrane of erythrocyte. Thus an experimental group was chosen among voluntary people of different ages living in the region of the factory of Eskişehir Cement near the rural area of Çukurhisar The membrane transport enzymes levels Na+/K+ATPase and Ca^/Mg^ATPase of this experimental group was determined. Some blood samples were taken from people living in both the control region and the region exposed to the cement dust emission two times within July in 1999. The analysis of concentrations of the elements (Ni, Cd, Cr and Co) was carried out using Graphite Furnace Atomic Absorption Spectrophotometer after the seperation of the plasma fraction of the bloods. Then the concentrations of these elements in the plasma of the control group and the experimental group were compared and evaluated in terms of statistical values. The concentrations of Ni and Cr in the plasma of the experimental group showed higher values than those of the control group. However, the concentrations of Cd and Co elements were found to be nearly same for both group. Furthermore, in a different work, we also investigated the concentration levels of Na+/K+ATPase and Ca^/Mg^ATPase enzymes for three groups with different ages, each consisting of eight person. No reasonable difference was observed between the levels of enzymes of those three groups.